KSČM: Privatizační zločiny vládě nevadí

08.12.2016 4:33 | Zprávy

Komunisté nezískali podporu vlády pro zavedení nepromlčitelnosti trestných činů souvisejících s privatizacemi státního majetku.

KSČM: Privatizační zločiny vládě nevadí
Foto: kscm.cz
Popisek: KSČM - logo

Kabinet včera rozhodl, že novelu trestního řádu ve Sněmovně nepodpoří. Podle vládních legislativců nejsou privatizační trestné činy tak závažné a škodlivé, aby musely být bez promlčecí lhůty.

„Nepromlčitelnost trestného činu je nutno chápat jako výjimku z obecného pravidla, že plynutím času se snižuje, až zaniká škodlivost trestného činu a potřeba odpovídající trestněprávní reakce,“ uvedli vládní legislativci v podkladech pro ministry. U privatizačních činů nyní zaniká trestní odpovědnost po 20 letech.

„Svým návrhem jsme zohledňovali, že v minulosti při privatizaci se řada lidí chovala vysoce nečestně a nebylo možné zpětně postihnout prodej veřejného, státního majetku, který nebyl v souladu se zákonem,“ řekl poslanec Stanislav Grospič (KSČM), člen ústavně právního výboru sněmovny. „Jsme si vědomi, že je obtížné působit retroaktivně, proto jsme návrh zákona postavili tak, že pokud by do budoucna docházelo při prodeji státního majetku k trestným činům, nebylo by možné je promlčet. Ten, kdo by se dopustil při privatizaci nějakého podvodu, by s tím už musel počítat a byl by postižen podle zákona, který platil v době spáchání trestného činu. Myslíme si, že nepromlčitelnost je aktuální i do budoucna, protože k prodejům majetku státu, krajů apod. bude docházet,“ uvedl Grospič.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Grospič , KSČM , privatizace , vláda

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krejza (ODS): Lampedusa je spíše třídírna, Ukrajinci musí mít stejný status jako Afričani

8:15 Krejza (ODS): Lampedusa je spíše třídírna, Ukrajinci musí mít stejný status jako Afričani

Na konci června jsem byl ve Sněmovně zpravodajem pro azylový zákon, abych týden na to byl hozen do „…