KSČM: Státní rozpočet 2023 - další past na občany

02.12.2022 4:31 | Tisková zpráva

Deficit státního rozpočtu v příštím roce by měl dosáhnout 295 miliard korun a dluh státu překročí tři biliony korun. To je schválený státní rozpočet pro rok 2023.

KSČM: Státní rozpočet 2023 - další past na občany
Foto: kscm.cz
Popisek: KSČM - logo

Pravicová koaliční vláda Petra Fialy tak pokračuje v dosavadním trendu nerovnovážných rozpočtů, který před volbami v roce 2021 z opozičních lavic kritizovala. Neplní své předvolební sliby ani vládní programové prohlášení. Rozpočet nazvala protikrizovým a válečným, ač Česká republika, aspoň oficiálně, ve válce s nikým není. Prakticky však ano, neboť vojenská pomoc Ukrajině dosahuje již mnoha desítek miliard korun.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17443 lidí

Schválený rozpočet zahrnuje především výrazné navýšení prostředků na vojenské vyzbrojování. Přestože česká ekonomika míří do recese, vláda nemyslí na to, jak českou ekonomiku nastartovat. Pravicový parlament nenavýšil prostředky Státnímu fondu dopravní infrastruktury ani nezvýšil podporu pro průmysl či zemědělství. Hlavní změnou na výdajové straně je zastropování cen energií. Toto opatření však není zdaleka tak intenzivní jako v okolních zemích, což jen dále zkomplikuje konkurenceschopnost firem z ČR.

K zhoršení či zpoplatnění zdravotnictví mohou vést nižší platby za státní pojištěnce ve zdravotnictví. Nedostatečně zafinancovaný sociální systém způsobí jen další zhoršování životní úrovně obyvatel ČR. Neprošlo zvýšení dávek na sociální podpory, sociální služby, ani požadavek odborů na zvýšení platů.

Proti tomu stojí jediná významná změna daní a tou je dočasné mimořádné zdanění nečekaných zisků v energetice a bankovnictví a k tomu ještě odvod z prodeje energií nad limit stanovený Evropskou komisí. Efekt této daně je sporný. Potvrzuje se tak dlouhodobý požadavek KSČM na skutečnou daňovou reformu, ne ovšem takovou, kterou by si představovala pravice, která by jen dále zvýhodňovala nadnárodní korporace a ještě více zatížila domácnosti.

KSČM požaduje daňovou progresi a větší zdanění velkých majetků a trvalé zdanění nadnárodních korporací.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Jak chcete zabránit tomu, aby lidé odcházeli do předčasných důvodů?

A není to zcela pochopitelné, když se jim to vyplácí? A nepřijde vám nefér, že tu rostou důchody, ale i třeba vaše mzdy a spousta poctivě pracujícíh dělá stále za almužnu nebo za míň, než jsou třeba důchody? A proč se zvyšují dávky převážně - nejvíce důchodcům? Co třeba rodiny s dětmi? Těm naopak v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

12:00 Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

Vzhledem k tomu, že v České republice ještě nebyla zavedena ani korespondenční volba ani volba elekt…