Kadlecová (ČSSD): Výhody chudoby – Fact or fiction?

12.06.2013 8:18

Nemohu si pomoci, ale občas si začínám připadat jako v jednom populárním americkém „záhadologickém“ pořadu. Určitě jste totiž také tuto nebo podobnou historku slyšeli – manželé XY nikdy nepracovali, mají pět dětí a od státu dostávají na sociálních a jiných dávkách částky blížící se manažerským platům. A nebýt takových příživníků, bylo by nám všem lépe. Je to pravda, nebo jsou tyto historky pouhá fantazie?

Kadlecová (ČSSD): Výhody chudoby – Fact or fiction?
Foto: red
Popisek: Lenka Kadlecová

Podívejme se na to pěkně popořádku. Být v hmotné nouzi znamená nemít dostatek peněz na zaplacení základních životních potřeb domácnosti.  Dávky v hmotné nouzi jsou přitom tři. První dvě – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení – můžete pobírat opakovaně. Třetí dávka – mimořádná okamžitá pomoc – je jednorázová.
 
Dlouhodobě nezaměstnaní, na které autoři nejrůznějších „100% zaručených“ zpráv většinou ukazují, pobírají obvykle takzvané dávky v hmotné nouzi. Na tento typ sociální dávky však putuje ze státního rozpočtu částka 6 miliard korun. Jistě, viděno optikou běžné domácnosti je to něco nepředstavitelného. Viděno očima národohospodáře jde ovšem o částku, která nemůže způsobit jakýkoliv propad státního rozpočtu (pro porovnání, toto číslo je možné srovnat se 44 miliardami určenými pro obranu).
 
A jak je to přesně s tou „manažerskou“ výší sociálních dávek, kvůli které si prý zejména Romové žijí lépe, než většina populace?.
 
Nepravdivost takových údajů vám potvrdí kde kdo, například i ministerstvo práce a sociálních věcí. Skutečnost je totiž právě opačná - částka na živobytí u dospělého člověka dosahuje minimálně částky existenčního minima 2200 korun a maximálně 3410 korun. Pokud se posuzují nezaopatřené děti, částku živobytí u nich vždy představuje částka životního minima (podle věku dítěte od 1740 korun do 2450 korun).
 
Nevím jak vám, ale mně se bezstarostný život  s těmito penězi zdá opravdu „scifi“?
 
Upozorňování na zneužívání sociálních dávek může být od určitých politiků, či skupin záměrné, aby přesunuly pozornost od jiných závažnějších témat, skutečných problémů. Pro poslední roky se stalo synonymem slovo krize. O nedostatku financí na vše od zdravotnictví až po silnice slyšíme denně. Státní kasa je prázdná. Proč? Na to se hledá odpověď obtížně. Je snazší najít náhradního viníka. A ten se našel poměrně snadno…
 
Jenže zde platí, že ten, kdo takové zprávy šíří, vás (slovy charismatického moderátora výše zmíněného pořadu Jonathana Frakese) „úplně normálně lakuje“. O úmyslu takového „lakování“ si přitom hovořit netroufám. Ale dějiny nás měly poučit, že je dobré zůstat před ním na pozoru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti vpluli do horké fáze eurokampaně, ve speciální Pinkáře vyráží na kontaktní tour

13:09 Piráti vpluli do horké fáze eurokampaně, ve speciální Pinkáře vyráží na kontaktní tour

Piráti odstartovali horkou fázi eurokampaně s heslem „Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe“. Cílí na s…