Kádner (VV): Šalamouni odhalili sólo Benešové, ministryně obešla LRV

25.01.2014 11:57

Přečetl jsem si dnes otevřený dopis předsedovi vlády od Zdeňka Jemelíka, člena spolku Šalamoun zabývajícího se ochranou nespravedlivě stíhaných osob. Autor v textu uvádí podle mě závažné skutečnosti týkající se novelizace zákona o státním zastupitelství.

Kádner (VV): Šalamouni odhalili sólo Benešové, ministryně obešla LRV
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Poslanec za hnutí Úsvit přímé demokracie David Kádner

Ač pan Jemelík není vzděláním právník, sleduje činnost státního zastupitelství zhruba 15 let a pravidelně publikuje texty k justiční problematice. Pan Jemelík se navíc na půdě spolku Šalamoun i mimo ni účastnil diskusí o přípravách nového zákona o státním zastupitelství, který se posléze stal vládním návrhem a postoupil do Poslanecké sněmovny minulého funkčního období jako tisk 1054 a je z tohoto hlediska oprávněn k věci hovořit.

Ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová vzala nedávno návrh předchozí vlády zpět, což tehdy veřejnosti vysvětila obavami, že by mu rozháraná sněmovna nemohla věnovat přiměřenou pozornost.

Jenže z minulého dílu pořadu Otázky Václava Moravce vyplynulo, že Benešová předkládá k projednání do vlády vlastní návrh, který se od tisku 1054 liší. Ba co víc, pan Jemelík má k disposici její stanovisko předsedkyně Legislativní rady vlády ze 17. ledna 2014, kterým Benešová bez projednání v Legislativní radě vlády předkládá k projednání ve vládě zmíněnou novelu.

Přijetí této novely by navíc podle autora dopisu zakonzervovalo na několik dalších let čtyřstupňovou soustavu státního zastupitelství a způsobilo by, že bychom nadále zůstali jednou z posledních evropských zemí, které nezřídily v rámci soustavy státního zastupitelství či prokuratury speciální útvar pro potírání korupce.

Souhlasím s tím, že novela je „šitá horkou jehlou“, protože jednak neobsahuje harmonogram ukončení mandátů současných vedoucích státních zástupců, z čehož vyplývá, že by: „Neplnila by deklarovaný účel obměny vedoucích státních zástupců, čili by zakonzervovala postavení bývalých komunistických prokurátorů, kteří dosud zastávají významnou část vedoucích funkcí v soustavě státního zastupitelství.,“ píše autor.

Rusnokova vláda opravdu nemá mandát k tomu, aby předkládala takto důležitou, navíc nedotaženou novelu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bláha (ODS): Město vysoutěžilo projektanta ochranných sítí na ochozu Bílé věže

13:49 Bláha (ODS): Město vysoutěžilo projektanta ochranných sítí na ochozu Bílé věže

Z důvodu zvýšení bezpečnosti ochozu Bílé věže v Hradci Králové rozhodlo město Hradec Králové o insta…