Kalous (ANO): Činnost policie v Javorníku supluje soukromá bezpečnostní agentura bez kompetencí

17.10.2019 17:56

Interpelace na ministra Hamáčka na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 17. října 2019 ve věci zrušeného obvodního oddělení Policie České republiky ve městě Javorník.

Kalous (ANO): Činnost policie v Javorníku supluje soukromá bezpečnostní agentura bez kompetencí
Foto: archiv AK
Popisek: Adam Kalous (ANO)
reklama

Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážený pane ministře, já bych vás rád interpeloval ve zcela konkrétní záležitosti a to ve věci zrušeného obvodního oddělení Policie České republiky ve městě Javorník. Obvodní oddělení Policie České republiky i se služebnou fungovalo ve městě Javorník do 30. dubna 2011, kdy důvodem zrušení této policejní stanice byl nevyhovující stav objektu, který byl v té době majetkem Ministerstva vnitra a také vysoké náklady na jeho rekonstrukci. Poté bylo obvodní oddělení přesunuto do města Žulová, které je vzdáleno necelých třicet kilometrů.

Aby město Javorník zabezpečilo na území svého katastru bezpečnost pro své občany, tak v květnu 2014 uzavřelo smlouvu s bezpečnostní agenturou Aragon Security, s.r.o. k zajištění nezbytné bezpečnosti obyvatel města. Tato agentura však nemá žádné pravomoci a může pouze občany napomenout nebo přestupky a další přečiny hlásit Policii České republiky. Do dnešního de tato spolupráce stála 5 290 tisíc korun, což je asi jeden milion korun ročně.

Mimo to město chtělo vyjít vstříc Policii České republiky tím, že by zakoupilo a zrekonstruovalo ze svých prostředků budovu novou. Náklady s tímto nákupem, ale zejména s rozsahem rekonstrukce, který definovala policie byl nad možností městského rozpočtu a tedy tato varianta nebyla přijata.

Pane ministře, domnívám si, že by stát měl prostřednictvím Ministerstva vnitra a policie zajistit, aby v Javorníku policejní stanice byla. I když je město velmi nakloněno myšlence vrácení služebny do Javorníku, tak policie si klade takové nároky, že město je nemůže při svém rozpočtu finančně zajistit. Rád bych se vás, pane ministře, zeptal, zdali si myslíte, že dobrou vizitkou policie je fakt, že činnost supluje soukromá bezpečnostní agentura bez kompetencí a na náklady samosprávy. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Afghánistán, předem prohraná válka končí debaklem

20:33 Vích (SPD) Afghánistán, předem prohraná válka končí debaklem

Před několika dny USA oznámily, že stahují své vojáky z Afghánistánu. Spolu s nimi jedou domů i naši…