Kalousek: A pak ještě někde někomu vyprávějte, že nezvyšujete daně

02.03.2016 13:19

Projev na 42. schůzi Poslanecké sněmovny dne 2. 3. 2015

Kalousek: A pak ještě někde někomu vyprávějte, že nezvyšujete daně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Děkuji za slovo.

Dámy a pánové, nechci příliš zdržovat, jenom dovolte, abych k té solidární přirážce - nemá příliš význam, jak dopadne hlasování o tom, je ta úprava je nebo není legislativně technická, protože stejně víme, jak většina bude hlasovat - ale přesto k té solidární přirážce mi dovolte říct, že to bylo opatření, které bylo v právním řádu schváleno na tři roky. Bylo schváleno pouze po dobu tří let jako prosba těm vysokopříjmovým, aby po dobu tří let ne úplně systémově přispěli mimořádně na velmi obtížnou situaci, která nastala, a nejenom v České republice, ale všude do bilancí rozpočtu.

To, že jste z toho udělali never ending story, že jste zrušili její zrušení, které mělo nastat automaticky ze zákona k 1. 1. 2015, to je samozřejmě vaše právo, ale protiřečíte si proti koaliční smlouvě. Nicméně nelze se tomu příliš divit, protože když máte v koaliční smlouvě napsáno, že zrušíte superhrubou mzdu a odstraníte solidární přirážku, tak tuto koaliční smlouvu jste podepisovali v době, kdy superhrubá mzda již byla platným zákonem zrušena. V platném právním řádu v okamžiku, kdy jste podepisovali tuto koaliční smlouvu, byl nový zákon o dani z příjmů související s jednotným inkasním místem, kde nebyla nikoliv superhrubá, ale hrubá mzda 19 %, se sjednoceným základem pro sociální a zdravotní pojištění, to znamená, místo tří různých základů tam byl jeden základ, a z tohoto jednotného základu všichni jednotně odváděli 6,5 % zdravotního a 6,5 % sociálního.

Bylo to největší zjednodušení přímých odvodů za celých 25 posledních let. A nebyla to superhrubá mzda. To jste zrušili s odůvodněním, že je to příliš velké snížení daní. Podle mého názoru to nebylo příliš velké snížení daní, ale to je prosím pěkně věc názoru a ten názor je vždycky politický a stojí na politickém rozhodnutí. No tak jste měli zvýšit ty parametry. Měli jste říct, že ne 19, ale 21 nebo 22, ne 6,5, ale 8 nebo 9. Na to máte právo, na to máte většinu.

Ale vy jste zničili ten jednoduchý systém. A v tu chvíli jste říkali "My zrušíme superhrubou mzdu.", v okamžiku, kdy byla zrušena. A místo toho jste ponechali přechodnou solidární přirážku a zrušenou superhrubou mzdu jste resuscitovali. To jste - prosím pěkně - udělali. A pak ještě někde někomu vyprávějte, že nezvyšujete daně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kubalčík (KONS): STAN by měli požadovat předložení čistého lustračního osvědčení

22:10 Kubalčík (KONS): STAN by měli požadovat předložení čistého lustračního osvědčení

Konzervativní strana vyzývá hnutí STAN k přehodnocení rozhodnutí jednat o podmínkách podpory vlády A…