Kaňkovský (KDU-ČSL): Jak dál s lesy a s vodou?

26.10.2019 22:26 | Zprávy
autor: PV

Letos na Vysočině zasáhl kůrovec tak dramaticky, že se o stav našich lesů začínají zajímat i lidé, které toto téma dosud netrápilo, například chalupáři, kteří tráví na Vysočině víkendy.

Kaňkovský (KDU-ČSL): Jak dál s lesy a s vodou?
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský

Nejvíce nešťastní jsou ale menší vlastníci lesů. Napadené dřevo nikdo nechce vykoupit, dokonce někdy není možné ani sehnat někoho, kdo by ho vytěžil.

Nejsou vzácné ani spory mezi vlastníky o tom, kdo kalamitu víc nechal rozběhnout, nebo o tom, na čí louce skladovat dřevo atd. Situace je vážná. Proto je třeba co nejdříve sjednotit a zjednodušit podporu vlastníkům lesů. A tady si stát s kraji nemůže mezi sebou hrát ping pong. Dosavadní podpora vlastníků není dostatečná a hrozí, že jejich naštvanost a pocit zmaru za práci několika generací se ještě zvýší. 

Na řešení musí spolupracovat stát, kraj a lesní odborníci. Zásadní je dostat se k hlavní příčině kalamity. A tou je kromě špatné druhové skladby v lesích sucho. Navíc vzniklé holiny budou ještě méně zadržovat vodu. Proto je prvořadým úkolem podpořit urychlené a přitom promyšlené zalesnění vytěžených ploch a připojit opatření k zadržení vody a k ochraně vodních zdrojů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

2% na obranu

A je nebo není pravda, že na ty 2% jste nedosáhly ani za vaší vlády? Protože podle všeho kritizujete za výdaje na obranu tuto vládu, ale sami máte máslo na hlavě.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Nebezpečný experiment na úkor lidí v této zemi

19:21 Hřib (Piráti): Nebezpečný experiment na úkor lidí v této zemi

Piráti na jednání hospodářského výboru a výboru pro veřejnou správu budou ostře kritizovat postup vl…