Nesmíme zapomínat, že náklady na léčbu jednoho těžce nemocného pacienta v nemocnici si vyžádaly částku i ve výši jednotek milionů, přičemž záleží vždy na délce a složitosti léčby. S ohledem na celkový počet těžce nemocných je jasné, že na to pojišťovny nebyly připravené a nyní je čeká řešení ekonomických dopadů léčby nemoci Covid-19.
„Aby zdravotnická zařízení – tedy velké i malé nemocnice, praktičtí lékaři a specialisté mohli řádně pečovat o své pacienty, je potřeba, aby jim zdravotní pojišťovny zajistily dostatečný přísun finančních prostředků. Tuto podmínku by měla zajistit úhradová vyhláška vydávaná ministerstvem zdravotnictví k 1. 10. pro nadcházející rok,“ upozorňuje MUDr. Tom Philipp z KDU-ČSL a dodává, že vzhledem ke covidové situaci, která hned od začátku letošního roku zásadně změnila všechny předpoklady, podle kterých byla úhradová vyhláška pro letošní rok koncipována, je již nyní nefunkční. Nezajistila by spravedlivý a přiměřený příjem jednotlivých zdravotnických zařízení a nepokryla náklady na léčení pacientů.
Kompenzační vyhláška
„Ministerstvo zdravotnictví proto nechalo Sněmovnu schválit zmocnění pro vydání úhradové vyhlášky nové – takzvané kompenzační. V té by se měla nastavit pravidla tak, aby byla přiměřeně zaplacena i péče o covidové pacienty a zároveň zohledněn výpadek péče vzniklý mimo jiné zákazem provádění odložitelných výkonů,“ uvedl místopředseda Výboru pro zdravotnictví, poslanec KDU-ČSL MUDr. Vít Kaňkovský, který dlouhodobě poukazuje na problémy způsobené absencí běžných úkonů v nemocnicích. Zrušením plánovaných operací a další plánované péče přišla zdravotnická zařízení o část výkonů, což by se negativně projevilo při vyúčtování ze strany zdravotních pojišťoven, pokud by nedošlo k úpravě stávající úhradové vyhlášky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

18:12 Senátor Hraba: Na profil mi chodí různé existence neschopné normální slušné diskuze
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Jaroslavu Miko za STANu, který chodí senátorovi kom…
- 16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje