Kaňkovský (KDU-ČSL): Lidí, odkázaných na trvalou péči osoby blízké, přibývá

6. 12. 2018 14:34

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 6. prosince 2018 k zákonu o sociálním zabezpečení

Kaňkovský (KDU-ČSL): Lidí, odkázaných na trvalou péči osoby blízké, přibývá
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský
reklama

Ještě jednou dobré dopoledne.

Já jenom budu teď krátce reagovat na všechny předřečníky a děkuji za podporu tohoto návrhu zákona. A jenom možná k tomu, co tady řekla paní poslankyně Aulická prostřednictvím pana předsedajícího. Moc děkuji i za tu připomínku k tomu, že my skutečně směrem ke zdravotně postiženým máme celou řadu rezerv.

A já bych možná zmínil ještě jednu, o které se příliš nehovoří, ale se kterou se setkávám jak v roli lékaře ortopeda, tak se s ní setkávám i v roli člověka, který se hodně s těmi zdravotně hendikepovanými potkává i v civilním životě.

My se čím dál více potýkáme s tím, že nám přibývá lidí, kteří jsou takzvaně ležící. To znamená, jsou to lidé, kteří jsou už odkázáni na trvalou péči osoby blízké - a je velmi dobře, pokud to může být osoba blízká - ale velmi nám chybí možnosti domácí rehabilitační péče. My máme už dneska velký problém i pro lidi, kteří běžně chodí na rehabilitační péči, dokážou si na ni dojít. Ale pokud se týká té domácí rehabilitační péče, kterou ti ležící pacienti velmi potřebují, tak té se nám žalostně nedostává.

A není to tak, že samozřejmě některý z těch trvale ležících pacientů skutečně už bohužel zůstane trvale ležícím. Ale máme tady celou řadu pacientů, kterým bychom dobře vedenou rehabilitační péčí dokázali jejich zdravotní stav výrazným způsobem zlepšit. Takže to je také jedno z témat, které bych velmi prosil, abychom na té úrovni zdravotně sociálního pomezí řešili. Protože to je skutečně problém, který nám narůstá a pokud ho nebudeme řešit, tak bude dále narůstat.

Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vinklátová (SLK): Židovský hřbitov v Liberci pomáhá opravit i kraj

5:35 Vinklátová (SLK): Židovský hřbitov v Liberci pomáhá opravit i kraj

Nejenom na obnovu kostelů, hrázděných staveb, ale i hřbitovů přispívá Liberecký kraj z dotačního fon…