Kaňkovský (KDU-ČSL): Máme diplomatické nástroje, jak vyjádřit svůj nesouhlas s tím, co se děje v Číně

06.12.2019 11:49

Projev na 39. schůzi Poslanecké sněmovny 6. prosince k porušování lidských práv v Číně.

Kaňkovský (KDU-ČSL): Máme diplomatické nástroje, jak vyjádřit svůj nesouhlas s tím, co se děje v Číně
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský
reklama

Dobré dopoledne. Vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, kolegové. Dovolte mi, abych za klub KDU-ČSL a s podporou dalších poslaneckých klubů navrhl již podruhé k projednání Sněmovně bod s názvem "Stanovisko Poslanecké sněmovny k dlouhodobému pronásledování politických oponentů, náboženských a etnických menšin a k nelegálním odběrům orgánů v Čínské lidové republice."

Jsem hluboce přesvědčen, že jednou z důležitých povinností každého člověka je bránit lidský život a chránit lidskou důstojnost. Žijeme v Evropě, která se může chlubit tím, že její kultura je vystavěna na antických, židovských a křesťanských základech, tedy na hodnotách, které v sobě pojí prvky humanity a porozumění. Pokud chceme těmto hodnotám být věrni, pak nemůžeme zůstat lhostejní k porušování lidských práv kdekoliv na naší zemi. Zároveň připouštím, že v případě některých států, kde také dochází k vážnému porušování lidských práv, vzhledem k omezeným diplomatickým stykům není příliš mnoho možností něco konkrétního vykonat. Mám na mysli zejména některé africké země.

Pokud se ale týká našich styků s Čínskou lidovou republikou, tak to je zcela jiný příběh. Jde o našeho významného hospodářského a obchodního partnera, jde o stát, se kterým máme dlouhodobé diplomatické styky, a pokud se dnes neustále množí informace, k jak zásadnímu porušování lidských práv v Číně dochází, pak nemůžeme, respektive nesmíme mlčet. Jsem přesvědčen, že máme v rukou diplomatické nástroje, jak vyjádřit svůj zásadní nesouhlas s tím, co se v oblasti lidských práv v Číně děje. Nesmíme mlčet, víme-li o věznění a mučení politických oponentů, náboženských a etnických menšin, jako jsou Ujgurové, Tibeťané, obyvatelé vyznávající křesťanství, praktikující Falun Gong a další skupiny obyvatel Číny. Nesmíme mlčet k potírání základních lidských práv, které se odehrává v pracovních a převýchovných, ve skutečnosti spíše koncentračních táborech v provincii Sin-ťiang, kde jsou deportovány statisíce příslušníků ujgurské menšiny.

Co nás ale musí znepokojovat nejvíc, jsou ale zvěrstva páchaná formou nelegálních odběrů orgánů v Číně s následným určením ke komerčně prováděným transplantacím. Přiznám se, že jako lékař jsem se dlouho zdráhal těm informacím ohledně nelegálních transplantací v Číně uvěřit. Postupně jsem se však dostal k řadě informací, které to, co se zpočátku zdálo jako velmi neuvěřitelné, bohužel potvrzují. Dokladují to i zjištění mezinárodního vyšetřovacího tribunálu, kterému předsedá prokurátor trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, Sir Geoffrey Nice. Ten ve své zprávě mimo jiné uvedl, že v čínských vězeních v tuto chvíli je vězněno více než 1,5 mil. vězňů. Někteří z nich jsou pak zabíjeni kvůli tomu, aby jejich orgány sloužily rozvíjejícímu se obchodu s transplantacemi, který má hodnotu zhruba jednu miliardu dolarů ročně. Dle informací kanadského právníka Davida Matase probíhá v Číně ročně 60 až 100 tis. transplantací, přičemž většina orgánů pochází právě od vězňů. Na nelegální odběry orgánů již v roce 2012 zareagovala Mezinárodní transplantační společnost, která vyzvala Čínu, aby opustila zcela neomluvitelnou praxi nelegálních transplantací.

Všechny tyto informace jsou natolik závažné, že jsem přesvědčen, že k nim nemůžeme, respektive nesmíme mlčet, pokud chceme naplnit své mezinárodní závazky v oblasti ochrany lidských práv, a pokud se nechceme zpronevěřit základním hodnotám naší civilizace, ke kterým patří úcta k životu, úcta k člověku bez rozdílu rasy či vyznání. Považuji za velmi naléhavé, aby se k tomuto zásadnímu problému postavila svým usnesením také Poslanecká sněmovna. Jen připomenu, že Senát Parlamentu České republiky již v této věci přijal usnesení, a to v březnu tohoto roku.

Velmi děkuji zástupcům petentů více než 49 tisíc českých občanů, kteří podepsali petici proti perzekuci praktikující Falun Gong v Číně, a která již byla předána zde v Poslanecké sněmovně. V mezidobí také vznikla výzva osobností českého kulturního a společenského života, které žádají, aby se problémem potírání lidských práv Sněmovna zabývala. Mimo jiné tuto výzvu podpořil herec Jan Potměšil, zpěvačka Marta Kubišová, režisér Jan Svěrák, viruoska Jitka Hosprová a řada dalších.

Milé kolegyně, vážení kolegové. Dovoluji si vás velmi zdvořile požádat o podporu zařazení tohoto nového bodu na jednání Poslanecké sněmovny s tím, že navrhuji i pevné zařazení tohoto bodu na variabilní týden, na úterý 17. prosince 2019 na 18. hodinu, variantně pak na středu 18. prosince 2019 taktéž v 18 hodin; a jako třetí možnost pak čtvrtek 19. prosince 2019 jako první bod po již pevně zařazených bodech po písemných interpelacích. Děkuji vám za pozornost i za podporu mého návrhu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Pokud je někdo velitel popravčí čety veřejných financí, pak je to ministryně Maláčová

7:34 Skopeček (ODS): Pokud je někdo velitel popravčí čety veřejných financí, pak je to ministryně Maláčová

Komentář na facebookovém profilu ke článku ministryně Maláčové v deníku Právo