Keller (ČSSD): Transparentnost jednání o smlouvě TTIP

31.08.2014 15:13

V souvislosti s institucemi EU se často hovoří o demokratickém deficitu, tedy o neprůhlednosti rozhodování a o přílišném vzdálení úřadů EU občanům Evropy. Stejně tak je známo, že v důsledku finanční krize země EU trpí nízkým tempem ekonomického růstu a vysokou mírou nezaměstnanosti.

Keller (ČSSD): Transparentnost jednání o smlouvě TTIP
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller
reklama

Prakticky všechny politické strany slibovaly v předvolební kampani, že tento deficit demokracie odstraní, či alespoň výrazně zmírní. Jak tento slib daný občanům splnit, jestliže jednání o smlouvě TTIP, která je považována za možná nejdůležitější smlouvu v historii obchodu, jsou vedena v téměř naprosté tajnosti a informace o průběhu jednání unikají na veřejnost jen sporadicky?

Jsme ujišťováni, že zmíněná smlouva povede k výraznému růstu HDP zemí Evropské unie a k vytvoření nezanedbatelného množství nových pracovních příležitostí. Pokud je to pravda, pak je o to nepochopitelnější projednávání takto blahodárné iniciativy v režimu utajení.

Můj dotaz má tedy dvě části:

1. Jak věrohodně zmírňovat tzv. deficit demokracie, jestliže nejen voliči, ale ani jejich zástupci nejsou dostatečně informováni o jednáních ohledně smlouvy, která může výrazně ovlivnit jejich každodenní život v oblasti práce i spotřeby?

2. Proč utajovat před veřejností jednání o smlouvě, která napomůže řešit tak palčivé problémy, jako je nedostatečný ekonomický růst a kriticky vysoká nezaměstnanost?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Shodli jsme se na tom, že klikání nemá být hodnotícím prvkem

16:34 Hejtman Půta: Shodli jsme se na tom, že klikání nemá být hodnotícím prvkem

Komentář na facebookovém profilu k získávání podporu z programu REACT-EU formou co nejrychlejšího kl…