Knechtová (ANO): Školy budou mít nedostatek peněz na běžné výdaje

11.10.2022 23:33 | Zprávy
autor: PV

Projev na 41. schůzi Poslanecké sněmovny 11. října 2022 k podfinancování škol

Knechtová (ANO): Školy budou mít nedostatek peněz na běžné výdaje
Foto: ANO
Popisek: Lenka Knechtová

Vážené kolegyně, kolegové,

já navrhuji zařadit nový bod této schůze, a to s názvem Podfinancování škol v rozpočtu pro rok 2022 a 2023 a předřadit ho jako první bod této schůze. Stát vzal školám na běžné výdaje miliardu korun. Ředitelé tak mají problém zaplatit učitelům nemocenskou, chybí i peníze na učebnice na odměny aktivním pedagogům.

Pan ministr školství Vladimír Balaš za STAN však tvrdí, že školy mají peněz dost, že dostaly miliardu z evropských fondů. Když se ale na tyto finance podíváme, tak tyto výdaje nepokryjí, protože za ně mohou koupit jen počítače a další techniku. V současné době již čtu ve výročních zprávách základních škol za školní rok 2021/2022, že od ledna 2022 se školy potýkají s nedostatečným financováním ostatních neinvestičních výdajů takzvaných ONIV. Jedná se o další vzdělávání pedagogů, plavání, pomůcky. Tato situace se velmi odráží v účasti pedagogů na seminářích a vzdělávacích akcích. Přestože jsou mnohé kurzy pořádány zdarma, tak škole chybí finanční krytí i na cestovní náhrady.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ODS: Babiš rozdává sliby. Mladí za ně dostanou účet

10:02 ODS: Babiš rozdává sliby. Mladí za ně dostanou účet

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důchodům.