Koalice SPOLU, Piráti a Starostové: Schválili jsme usnesení o nezbytné úloze jaderné energetiky v dekarbonizaci ekonomiky

15.12.2021 16:47

Na včerejší schůzi Poslanecké sněmovny předložili zástupci budoucí vládní koalice návrh usnesení o nezbytné úloze jaderné energetiky v dekarbonizaci ekonomiky, které bylo schváleno.

Koalice SPOLU, Piráti a Starostové: Schválili jsme usnesení o nezbytné úloze jaderné energetiky v dekarbonizaci ekonomiky
Foto: Jdeme do toho spolu
Popisek: SPOLU - koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09

Zachování jaderné energetiky v českém energetickém mixu považují poslanci za klíčové. O tomto usnesení byl informován také premiér v demisi Andrej Babiš a zároveň budou poslanci ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN vyjednávat podporu usnesení také v Senátu.

„Poslanecká sněmovna včera na náš návrh schválila drtivou většinou usnesení o nezbytné úloze jaderné energetiky v dekarbonizaci ekonomiky, kterým chceme posílit mandát premiéra Andreje Babiše před nadcházející Evropskou radou. Věřím, že je to v zájmu nás všech,“ sděluje Petr Fiala, designovaný premiér České republiky.

„Jaderná energetika a její zachování v českém energetickém mixu je pro Česko klíčová. Je velkým nedostatkem dosluhující vlády Andreje Babiše, že se jí nepodařilo prosadit jádro jako akceptovaný bezemisní zdroj. Čtvrteční zasedání Evropské rady je jednou z posledních možností, kdy je příležitost toto téma nastolit, když to neudělala vláda dříve. Je to o to důležitější s ohledem na růst ceny emisních povolenek vysoko nad zamýšlenou cílovou hranici kolem 30 €. Jsem rád, že i klub ANO se dnes k přijetí usnesení přidal a usnesení má tak vyšší váhu. Zároveň chceme vyjednat i s našimi kolegy v Senátu, že by stejné usnesení přijal zítra Senát,“ říká Zbyněk Stanjura, 1. místopředseda ODS, který usnesení na jednání Poslanecké sněmovny předložil.

„Česká republika ohledně energetického mixu preferuje v rámci dekarbonizace uznání jaderné energetiky jako bezemisního zdroje. Jádro je pro celou republiku klíčovým zdrojem a jeho používání je nevyhnutelné i v boji proti klimatickým změnám. Jsem rád, že na tomto tématu je shoda nejen v koalici SPOLU, ale i na úrovni budoucí vlády,“ uvádí lidovecký poslanec a předseda podvýboru pro energetiku Róbert Teleky.

„Zachování jaderné energetiky v českém energetickém mixu je klíčové. Česko potřebuje stabilní energii z jádra spolu s decentralizovanými obnovitelnými zdroji. Bez jádra se v budoucnosti neobejdeme, i proto je potřeba jednat okamžitě,“ uvádí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

„Pokud se podaří celoevropsky uznat jádro jako bezemisní zdroj, otevře nám to cestu i k dalšímu financování rozvoje nových jaderných technologií, jako jsou malé modulární reaktory. Právě proto jsme i v programovém prohlášení kladli důraz na podporu jejich dalšího rozvoje, protože Česká republika má v tomto odvětví ohromný potenciál,“ sděluje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Považujeme zelenou dohodu za zcela nutný krok a zároveň klíčovou ekonomickou příležitost pro naši zemi. Nicméně ruku v ruce s tím je třeba brát zřetel na různorodé složení energetického mixu jednotlivých členských zemí a umožnit jadernou energii jako součást nízkouhlíkové transformace. Považujeme, i vzhledem k nadcházejícímu předsednictví EU, aby premiér v demisi tento požadavek za Českou republiku vznesl už na nejbližším jednání Evropské rady," říká člen hospodářského výboru Sněmovny za hnutí STAN Tomáš Müller.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zálom (Svobodní): Nenechme si ukrást volby

22:24 Zálom (Svobodní): Nenechme si ukrást volby

Jeden z důležitých milníků na naší více než třicetileté cestě od jedné verze nesvobody k druhé je zá…