Koalice SPOLU: S výročím války na Ukrajině chceme pomoc zefektivnit

22.02.2023 6:34

Poslanci na mimořádné schůzi projednají ve třetím čtení zákon o České televizi a Českém rozhlase. Projednají také zákon na podporu Ukrajiny - lex Ukrajina V nebo druhé čtení novely zákona o pedagogických pracovnících.

Koalice SPOLU: S výročím války na Ukrajině chceme pomoc zefektivnit
Foto: Jdeme do toho spolu
Popisek: SPOLU - koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09

„Je to už rok, co trvá ruská agrese proti suverénní Ukrajině. Už rok tedy Česká republika velmi dobře zvládá vypořádávat se s vlnou válečných uprchlíků z Ukrajiny, a to zejména díky spolupráci všech složek veřejné moci, tj. od státu, přes kraje po obce, a díky úžasné obyčejné lidské solidaritě. Je správné se po roce ohlédnout zpět a podívat se na to, co se při zvládání uprchlické vlny dělá dobře, a které konkrétní kroky je na základě zkušeností z praxe potřeba upravit tak, aby se dělaly efektivněji. 

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 27252 lidí
Co se týče základní humanitární dávky, tak se její parametry upravují směrem k mnohem větší adresnosti, k navázání na české částky životního a existenčního minima, k testování příjmových a majetkových poměrů ukrajinských uprchlíků a k motivaci uprchlíků k jejich zapojení do pracovního procesu na území České republiky. V návrhu lex Ukrajina V jsou současně velmi citlivě zohledněny potřeby sociálně či zdravotně specifických skupin uprchlíků (např. seniorů, osob se zdravotním postižením, dětí, studujících, těhotných žen apod.),“ říká poslanec a člen ústavně-právního výboru Karel Haas z ODS.

„Tento týden nás čeká mimořádná schůze ke třetímu čtení zákona o České televizi a Českém rozhlase. Ač se opozice snaží tvrdit, že návrh na změnu voleb do mediálních rad vede k omezení nezávislosti, tak pravý opak je pravdou. Opozice se snaží projednání tohoto zákona blokovat, proto přistupujeme k projednání v rámci mimořádné schůze. Podoba návrhu je vyvrcholením dlouholetých debat jak mezi politiky, tak mezi odborníky. Zapojení Senátu do voleb mediálních rad je jednoznačně krokem k větší nezávislosti médií veřejné služby na aktuálním složení Poslanecké sněmovny,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

„Ve Sněmovně máme na programu i druhé čtení novely zákona o pedagogických pracovnících. Pro KDU-ČSL je vzdělávání prioritou a usilujeme o to, aby mladí učitelé měli motivaci pracovat v českém školství a neodcházeli jinam. Proto zákon zřizuje dvě nové pozice provádějícího a uvádějícího učitele, kteří budoucím a začínajícím pedagogům pomohou zvládnout novou roli,“ říká předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

„Dále nás v úterý 28. února čeká mimořádná schůze k valorizaci penzí. Za dobu mandátu naší vlády starobní důchody vzrostly o 31 %. Průměrný důchod poprvé v historii překročí 20 tisíc korun, a vystoupá tak na 50 % průměrné mzdy. Tempo valorizací musíme zpomalit, aby i generace Husákových dětí dosáhla na důstojný důchod,“ dodává předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žáček (ODS): Spolupráce bezpečnostních sborů, armády i jednotlivých složek podílejících se na obraně

4:31 Žáček (ODS): Spolupráce bezpečnostních sborů, armády i jednotlivých složek podílejících se na obraně

Předseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček uspořádal v pondělí 29. května konferenci v Poslanecké sn…