Kobza (SPD): Nová válka Severu proti Jihu?

01.02.2024 13:03 | Komentář

Na americko-mexické hranici vrcholí spor mezi státem Texas a administrativou Joea Bidena o to, jak reagovat na rekordně vysoké počty migrantů proudících do země. Součástí půtek jsou také rozdílné názory na nasazení žiletkového plotu.

Kobza (SPD): Nová válka Severu proti Jihu?
Foto: archiv
Popisek: Jiří Kobza

Na stranu prezidenta a federálních pohraničníků se nejtěsnějším poměrem hlasů postavil Nejvyšší soud USA. Bidenova administrativa požaduje, aby federální pohraničníci mohli odstranit bariéru ze žiletkového drátu, kterou loni na hranici na úseku dlouhém padesát kilometrů nechal proti migrantům nainstalovat stát Texas. Jenže národní garda Texasu jim v odstranění překážky bránila. V říjnu Texas federální pohraničníky kvůli ničení bariéry zažaloval a nižší soud jim to předběžným opatřením zakázal. Bidenova vláda se bránila u nejvyšší soudní instance. Tento týden pak Nejvyšší soud USA zákaz pozastavil, když se na stranu Bidenovy vlády přiklonilo pět členů, zatímco čtyři byli proti. Mluvčí republikánského guvernéra Texasu Grega Abbotta vzkázal, že guvernér bude dál bojovat za „ústavní pravomoc“ svého státu zabezpečovat hranici.

Pikantní je, jak v této souvislosti zpravodaj ČT v USA Bohumil Vostal málem ronil krokodýlí slzy, když sděloval opravdu objevnou novinku, že žiletkový drát způsobuje ilegálním migrantům zranění. Nemusíme být experty na geopolitiku, abychom si domysleli, že právě to je ten důvod, proč jej tam instalují.

Web televize Fox News zmínil, že například jen za prosinec se pokusilo dostat přes jižní hranici více než 320 tisíc migrantů. Dodal, že je to nejvyšší číslo, které kdy bylo za jediný měsíc dosaženo. Za celý fiskální rok 2023 se pak americko-mexickou hranici pokusilo přejít na 2,5 milionu lidí, o rok dříve to bylo 2,2 milionu lidí. Loni poprvé více než polovinu těchto migrantů tvořili občané jiných států než Mexika.

Americká hádka o podobu ostrahy hranic má i celosvětový dopad. Republikáni v Kongresu kvůli tomu blokují vojenské dodávky na Ukrajinu. A to vše před blížícími se prezidentskými volbami v USA. Donald Trump již řekl jasně, kudy povede jeho politika: k odstranění nezvratné perspektivy globální války a k uklidnění poměrů zdaleka nejen Na Ukrajině. Zato Biden se nutně potřebuje blýsknout se před Američany s distinkcemi „hrdiny“ z Donbasu.

Jsou to dvě zcela nespojité koncepce, z nichž ta Bidenova až npříjemně připomíná rok 2003, kdy Bush jr. kvůli svému prezidentství obětoval Irák. Navíc Trump v rámci své kampaně v probíhajících primárních volbách opakovaně prohlašuje, že texaský guvernér má ve věci zabezpečení hranic jeho plnou podporu a pokud usedne v Bílém domě, bude v tomto punktu politika státu Texas i federální vlády v souladu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM: Zvyšování koncesionářských poplatků odmítáme

4:31 KSČM: Zvyšování koncesionářských poplatků odmítáme

Vládní pětidemolice se rozhodla na čtvrtek 11. 7. svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny k pro…