Kobza (SPD): Požaduji odebrat miliardu z kapitoly Ministerstva zahraničních věcí

16.11.2022 23:51 | Zprávy
autor: PV

Projev na 45. schůzi Poslanecké sněmovny 16. listopadu 2022 k návrhu zákona o státním rozpočtu

Kobza (SPD): Požaduji odebrat miliardu z kapitoly Ministerstva zahraničních věcí
Foto: archiv
Popisek: Jiří Kobza

Dámy a pánové,

chtěl bych se přihlásit ke třem pozměňovacím návrhům, které jsou v systému uvedeny pod čísly 1542, 1544 a 1555. V prvním z nich navrhuji převést částku 80 milionů korun z výdajového ukazatele Transformační spolupráce v rámci kapitoly Ministerstva zahraničních věcí do nově zřízené položky Humanitární pomoc Arménii, kde se může jednat o projekty potřebné solidarity, které mají skutečný smysl a důležitost, jelikož mohou přímo přispět k záchraně konkrétních lidských životů, případně ke zlepšení životní situace osob postižených nedávným válečným konfliktem, kdy Arménie byla napadena po celé délce východní hranice Ázerbájdžánem, který okupuje dosud východní oblasti. A který navíc hrozí znovuobnovením bojových akcí či eskalací.

Mimo jiné by se mělo jednat i o pomoc válečným invalidům, pozůstalým rodinám po obětech konfliktu a hlavně o pomoc těm arménským občanům, kteří byli a jsou ázerbájdžánskými ozbrojenými silami vysídlováni ze svých domovů v Náhorním Karabachu a ve východní Arménii. V této souvislosti bych rád připomněl, že v naší zemi žije již od první války o Karabach v devadesátých letech minulého století početná arménská diaspora. Tito čeští Arméni, příslušníci prvního křesťanského národa na světě, zde nalezli nový domov. Pracují zde, podnikají, poctivě odvádějí daně a jsou k České republice velice loajální.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Ochrana na stadionech

Jaká opatření jsou podle vás ta smysluplná? A proč myslíte, že je ta bezpečnost a to, co se na fotbalových stadionech odehrává problém právě jen u fotbalu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Do dvou let k tomu přidáme i zdravotní pojišťovny. Tak zní dohoda

20:05 Jurečka (KDU-ČSL): Do dvou let k tomu přidáme i zdravotní pojišťovny. Tak zní dohoda

Projev na 20. schůzi Poslanecké sněmovny 28. května 2026 k měsíčnímu hlášení zaměstnavatele.