Kocmanová (Piráti): Odmítáme absurdní internetovou daň

13.12.2024 14:01 | Monitoring

Piráti ve Sněmovně hájí nezávislost a kontrolu nad financováním veřejnoprávních médií. Odmítají absurdní internetovou daň, která zasáhne prakticky každou domácnost.

Kocmanová (Piráti): Odmítáme absurdní internetovou daň
Foto: X
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš a pirátské poslankyně Klára Kocmanová a Olga Richterová

Piráti nesouhlasí s návrhem vlády na rozšíření okruhu poplatníků o příjemce internetu a o firmy nad 25 zaměstnanců. Poplatku by se tak nevyhnul prakticky nikdo, a to bez ohledu na to, zda na telefonu veřejnoprávní média sledují. Česká televize a Český rozhlas jsou jakožto média veřejné služby zásadním zdrojem informací a pilířem svobodné a demokratické společnosti, bohužel v poslední době jsou pod velkým tlakem zákulisních hráčů. Piráti podmiňují svoji podporu zvýšení koncesionářských poplatků a jejich automatickou valorizaci zrušením daně z Internetu a nezávislou kontrolou hospodaření veřejnoprávních médií.

„Jako Piráti jednoznačně podporujeme udržitelné a transparentní financování veřejnoprávních médií. Česká televize a Český rozhlas potřebují stabilní financování, aby mohly poskytovat kvalitní zpravodajství. Náklady se v posledních letech zvyšovaly, zatímco poplatky jsou od roku 2008 stále stejné. Veřejnoprávní média přitom hrají klíčovou roli v krizových situacích, jako byly nedávné povodně nebo pandemie koronaviru. Vláda ale místo plnění svých slibů přichází s absurdními opatřeními, jako je internetová daň ve výši 2500 korun ročně. Tento návrh by zasáhl i ty, kteří nemají televizi ani rádio, ale pouze chytrý telefon. To považujeme za nepřijatelné a budeme se snažit tento krok pozměňovacím návrhem vyškrtnout," uvedla poslankyně Klára Kocmanová.

Kocmanová zdůraznila nedostatek průhlednosti v hospodaření veřejnoprávních médií: „Vláda slibovala nezávislou kontrolu hospodaření s více než 10 miliardami korun, které se vyberou od občanů. Nic z toho se ale neděje. Navrhli jsme proto rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu i na Českou televizi a Český rozhlas, aby bylo zajištěno transparentní a odpovědné hospodaření s veřejnými prostředky. Lidé mají zkrátka právo vědět, za co platí."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…