Kohoutek (SPD): Navrhl jsem, jak snížit ceny energií pro občany-spotřebitele

16.08.2020 21:03 | Zprávy

Cílem mé poslanecké iniciativy je sjednocení a zjednodušení stanovení způsobu výpočtu a výběru tzv. poplatku na činnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ) od odběratelů elektřiny a plynu.

Kohoutek (SPD): Navrhl jsem, jak snížit ceny energií pro občany-spotřebitele
Foto: SPD
Popisek: Jiří Kohoutek byl do Poslanecké sněmovny PČR zvolen za SPD. Pracuje v Hospodářském výboru a ve Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, jehož je místopředsedou.

Připravil jsem – a do legislativního systému v minulých dnech vložil – pozměňovací návrh k vládní novele tzv. energetického zákona. (jedná se o sněmovní tisk č. 799). Cílem tohoto mého návrhu je sjednocení a zjednodušení stanovení způsobu výpočtu a výběru tzv. poplatku na činnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ) od odběratelů elektřiny a plynu. Důsledkem by bylo snížení cen energií pro občany-spotřebitele.

Všem rovnocenné podmínky

Není žádný důvod k tomu, aby byly činěny rozdíly mezi jednotlivými odběrateli elektřiny a plynu při konstrukci výpočtu příslušného poplatku ze strany státu, jako tomu doposud je. Zatímco u odběratelů elektřiny je poplatek (na činnost ERÚ) odvozen od počtu odběrných míst (odběrů), u odběratelů plynu vychází ze spotřebovaného množství tohoto energetického média, čímž jsou odběratelé plynu cenově znevýhodněni oproti odběratelům elektřiny, protože s rostoucím množstvím odebraného plynu jim roste i výše tohoto poplatku – zatímco všichni odběratelé elektřiny platí tento poplatek v naprosto stejné výši. Můj návrh by tuto nerovnováhu odstranil a zavedl by pro všechny odběratele energií v tomto ohledu rovnocenné podmínky.

Vláda má dost jiných úkolů

Kromě toho dále navrhuji, a to přímo ustanovením energetického zákona, pevně zafixovat výši poplatku na činnost ERÚ u odběrů elektřiny i plynu. Výše těchto poplatků je doposud nastavována nařízeními vlády. Naposledy se tomu tak stalo v roce 2015, a to Nařízením vlády č. 392/2015 Sb. ze dne 14. prosince 2015. Sazba poplatku tak od té doby činí 2,39 Kč za měsíc na každé odběrné místo zákazníka odebírajícího elektřinu a v odvětví plynárenství pak 1,34 Kč za jednu megawatthodinu spotřebovaného plynu. Doplňme ještě, že tento (regulovaný) poplatek je samozřejmě pouze jednou ze složek tvořících celkovou cenu elektřiny či plynu pro spotřebitele. Nynější podoba energetického zákona umožňuje vládě stanovit výši inkriminovaného poplatku v rozmezí od 1,70 Kč do 2,50 Kč za měsíc za každé odběrné místo u elektřiny a od 1 Kč do 1,40 Kč za každou megawatthodinu odebraného plynu. Já nyní navrhuji tento poplatek zafixovat na spodní hranici těchto rozpětí, na hodnotách 1, 70 Kč za jedno odběrné místo elektřiny a 1 Kč za jedno odběrné místo plynu. Jasně, přehledně a jednoznačně. Navrhovaná změna tak mimo jiné zajistí to, že exekutivní moc (vláda) již nebude moci výši těchto poplatků jakkoli ovlivňovat, což žádoucím způsobem posílí nezávislost Energetického regulačního úřadu na aktuální politické moci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Vícha: Obce to zvládnou, ale správné to určitě není

16:21 Senátor Vícha: Obce to zvládnou, ale správné to určitě není

Projev na 12. schůzi Senátu 3. července 2025 k školskému zákonu