V první řadě se jedná o negativní vliv nedokonalého volebního systému (a celého volebního procesu) na již tak rozpolcenou (v tomto případě americkou) společnost a na vytváření dalších bariér znemožňujících budoucí konsensus zejména ve věcech vnitřní politiky. Nemluvě o reálném riziku násilných pouličních nepokojů a střetů.
Lze také určitě konstatovat, že systém volby amerického prezidenta postupně ztrácí schopnost zajistit nutnou podmínku nespornosti volebního výsledku
a respektu široké veřejnosti k němu.
Nesnesitelná lehkost korespondenčního hlasování
Letos navíc – přestože sčítání hlasů neskončilo a jeho soudní přezkum je
v podstatě na samém začátku - o výsledku zcela jistě rozhodlo (rozhodne) korespondenční hlasování použité v nebývale masovém měřítku (píše se o tom, že dálkovou a předběžnou formu hlasování využilo až 100 milionů Američanů).
V tomto smyslu jde i o rozsáhlé opuštění (či narušení) principu tajnosti a přímosti voleb. Což dosud bývaly v demokratických politických režimech nezpochybnitelné – a ústavou požadované a garantované - konstanty způsobu výkonu volebního práva. Protože třeba u korespondenčního hlasování není absolutně jisté, že hlasoval skutečně ten, kdo hlasovací lístek pro forma odeslal…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV