Kolaja (Piráti): Europarlament schválil výjimku umožňující automatickou kontrolu soukromé komunikace

08.07.2021 11:28

Evropský parlament dnes schválil kontroverzní výjimku ze směrnice o ochraně soukromí v odvětví elektronických komunikací.

Kolaja (Piráti): Europarlament schválil výjimku umožňující automatickou kontrolu soukromé komunikace
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Ta umožní online platformám používat automatizované filtry pro veškerou soukromou elektronickou komunikaci k detekci možného dětského pornografického obsahu. Evropští Piráti proti výjimce tvrdě vystupovali. Podle Pirátů je nepřípustné, aby kvůli kriminálníkům byla celá společnost šmírována a vystavena obrovskému bezpečnostnímu riziku. Přijatá výjimka nenávratně naruší soukromí lidí.

„Technicky vzato není možné plošně sledovat pouze kriminálníky. Všechny naše osobní elektronické zprávy tak budou  kontrolovány, zda náhodou neobsahují podezřelý obsah. A to je nepřijatelné. Nadto fotky vašeho dítěte z bazénu, které pošlete v rodinném chatu, mohu být detekovány jako podezřelé a mohou být dále zkoumány policií,” vysvětluje Kolaja.

Piráti souhlasí s tím, že je zapotřebí chránit děti, sledování soukromých zpráv ale podle nich není tím správným řešením. „Problém je, že obsah je často automaticky detekován jako závadný zcela chybně. Přijatá výjimka tedy povede jedině  k tomu, že zde  budeme mít nespočet nevinných občanů, kteří budou falešně podezříváni z trestného činu. Navíc se může stát i to, že nahé snímky pořízené nezletilými osobami mohou padnout do nesprávných rukou. Schválená výjimka pro šmírování je zkrátka velkou ránou pro naše digitální soukromí,“ doplňuje Kolaja.

Proti univerzálnímu opatření umožňujícímu vyhledávání závadného obsahu se vyslovilo 72 % evropských občanu v reprezentativním výzkumu společnosti YouGov z deseti států Evropské unie. S kontroverzní výjimkou souhlasilo pouze 18 % lidí. Proti výjimce vedli kampaň Evropští Piráti, výstupy lze dohledat pod hashtagem #Chatcontrol.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KDU-ČSL: Náš úkol? Aby senioři mohli v klidu a pohodlí užívat podzimu života

22:02 KDU-ČSL: Náš úkol? Aby senioři mohli v klidu a pohodlí užívat podzimu života

Komentář na facebookovém profilu k Mezinárodnímu dni seniorů.