Kolaja (Piráti): Hledáte práci? Hrozí vám diskriminace

23.04.2021 10:29 | Zprávy
autor: PV

Objevují se případy, kdy za tříděním životopisů uchazečů stojí umělá inteligence. Například nástroj Amazonu takto v roce 2018 diskriminoval ženy.

Kolaja (Piráti): Hledáte práci? Hrozí vám diskriminace
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Ačkoliv Evropská komise označuje v uniklém návrhu takové hodnotící systémy umělé inteligence za vysoce rizikové, stále nechává prostor možné diskriminaci, upozorňuje místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Oficiální verzi návrhu Komise představí dnes.

„Tady se jedná o něco, co přímo ovlivňuje naše profesní i osobní životy. Nemůžeme dovolit, aby systémy umělé inteligence určovaly naši budoucnost a kohokoliv diskriminovaly. Musí zde být třetí strana, která nezávisle posoudí, zda systémy s vysokým rizikem odpovídají předpisům," vysvětluje místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Poskytovatelé takových systémů mají totiž podle návrhu ještě před uvedením na trh sami vyhodnocovat, zda nejsou v rozporu s předpisy. Podle Kolaji je ale taková kontrola nedostatečná a dává prostor diskriminovat uchazeče - ať už na základě pohlaví, národnosti, nebo věku. A to i nevědomky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

K čemu je dobrý nějaký zmocněnec pro cokoliv?

O co jiného jde, než o jakousi trafiku? A proč tolik lpíte na nějaké funkci? Vždyť přeci pro lidi toho snad můžete udělat dost i jako poslanec nebo proč jste vlastně kandidoval? A co jste zatím jako poslanec dokázal? Zatím mi přijde, že řešíte jen sám sebe

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Předseda Svobodných Vondráček se stává zakládajícím členem Podvýboru pro svobodu slova

14:06 Předseda Svobodných Vondráček se stává zakládajícím členem Podvýboru pro svobodu slova

Předseda Svobodných Libor Vondráček bude zakládajícím členem dnes nově zřízeného Podvýboru pro svobo…