Kolaja (Piráti): Konec opožděných plateb, nová směrnice pomůže hlavně malým a středním podnikům

24.04.2024 12:12 | Tisková zpráva

Konec problémům s opožděnými platbami. To si europoslanci slibují od nové směrnice, kterou schválili na plénu Evropského parlamentu. Změna má podle europoslance a kvestora Marcela Kolaji pomoci především malým a středním podnikům a drobným podnikatelům, kteří mají kvůli nepředvídatelnosti plateb problémy s cash flow.

Kolaja (Piráti): Konec opožděných plateb, nová směrnice pomůže hlavně malým a středním podnikům
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

"V Evropské unii není proplacena včas skoro každá druhá faktura. To znamená problémy především pro malé a střední podniky i pro živnostníky. Problémy s finančními toky způsobené právě pozdními platbami stojí podle dat za každým čtvrtým bankrotem, který takový podnik v Evropě postihne. Firmy čelí situacím, kdy včas neobdrží peníze, a tak třeba nemohou uhradit splátku nebo ani zaplatit zaměstnancům jejich mzdy. Naše ekonomika je na menších firmách a živnostnících postavena. Takto jim házet klacky pod nohy znamená dusit naši ekonomiku,” vysvětluje Kolaja problém.

Anketa

Jste rádi, že v USA prošel balík pomoci pro Ukrajinu?

6%
92%
hlasovalo: 27381 lidí

Právě na to nová směrnice reaguje. Nastavuje nové limity pro splatnost faktur a přináší kroky proti predátorským smlouvám.

“Na dlouhé lhůty splatnosti faktur si bohužel často potrpí veřejná správa. Nově jsme pro orgány veřejné moci nastavili třicetidenní lhůtu, během které musejí faktury proplatit. Pro soukromé firmy pak tento limit činí šedesát dní s výjimkou pro různé sezónní zboží, jako jsou hračky nebo sportovní vybavení. Tam stačí zaplatit do 120 dnů od obdržení faktury. Směrnice přinese i přísnější pravidla, co se týče různých nekalých praktik. Aby malí živnostníci, kteří si nemohou dovolit zaměstnávat týmy právníků, nedopláceli na podvodné chování,” dodává Kolaja.

Přijatý text je pozicí Evropského parlamentu. O finální podobě směrnice bude nyní Parlament jednat s Evropskou komisí a zástupci národních vlád.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Už otevíráme ministerstva úplně pro všechny?

23:08 Peštová (ANO): Už otevíráme ministerstva úplně pro všechny?

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 24. května 2024 k zákonu o státní službě