Kolaja (Piráti): Konec patentů na vakcíny

23.05.2021 6:34

Dočasně uvolnit patentová omezení na vakcíny a další přípravky spojené s nemocí covid-19 navrhuje europarlament ve své včerejší rezoluci.

Kolaja (Piráti): Konec patentů na vakcíny
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Ta obsahuje výzvu Komisi podpořit výjimku z patentových omezení. Podle pirátských europoslanců by to pomohlo vyřešit nedostatek vakcín například v Africe či Indii.

Anketa

Má ministr Arenberger skončit?

69%
18%
hlasovalo: 10223 lidí

„Evropská komise i členské země by měly na výzvu Evropského parlamentu rychle reagovat. Opravdu už je na čase změnit přístup k patentům na vakcíny proti covidu-19. Vždyť v Indii na něj již zemřelo téměř 300 000 lidí. Co víc ještě potřebujeme, abychom si uvědomili, že naočkovat se musí co největší množství světové populace? Jen tak se totiž budeme moci skutečně radovat z toho, že jsme nad pandemií vyzráli,“ vysvětluje pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Ten už v březnu společně s dalšími Piráty vyzval českou vládu, aby dočasnou výjimku z patentů podpořila. Myšlenku podporuje asi stovka zemí v rámci Světové obchodní organizace (WTO). Nově se k významným podporovatelům řadí také Spojené státy, které také chtějí uvolnit patenty na očkování. Proti je například Austrálie, Brazílie, Švýcarsko nebo Velká Británie.

„Pokud nebudou mít chudší státy čím očkovat, může to vést k vytváření nových mutací viru, které se později rozšíří i k nám. Abychom se skutečně mohli vrátit k normálním životům, musíme proočkovat občany všech zemí, a to rychle,“ uzavírá Kolaja.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Voják není totéž co policista

22:21 Černochová (ODS): Voják není totéž co policista

Komentář na facebookovém profilu k vysílání vojáků