Kolaja (Piráti): Posun Evropského parlamentu směrem k ještě větší transparentnosti

24.6.2022 4:32 dop. | Tisková zpráva

Evropský parlament vykročil směrem k občanům. Pirátskému europoslanci a kvestorovi Marcelu Kolajovi se podařilo prosadit zlepšení nástroje na oznamování schůzek europoslanců s lobbisty. Díky tomu budou moci občané lépe kontrolovat své politiky a Parlament se stává transparentnější institucí.

Kolaja (Piráti): Posun Evropského parlamentu směrem k ještě větší transparentnosti
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Nástroj nově propojuje stávající povinnost nahlašovat schůzky s lobbisty s rejstříkem transparentnosti a databází projednávané legislativy.

„Dosud poslanci zadávali některé údaje podle vlastního uvážení, což vedlo k rozdílům v ucelenosti údajů a přehlednosti pro občany. Nyní je nově nástroj propojen s databází lobbistických organizací, tudíž nebude existovat pochyb o tom, kdo se schůzky účastnil. Navíc nově také jednoznačně odkazuje na legislativní spis s dalšími informacemi. Tímto opatřením je Evropský parlament zase o krok blíž občanům,“ pochvaluje si Marcel Kolaja, který usiluje o zvýšení transparentnosti Parlamentu.


V platnosti zůstává povinnost zpravodajů, stínových zpravodajů a předsedů výborů zveřejňovat v případě každé zprávy veškerá setkání s představiteli zájmových skupin. Dalším opatřením by mělo být vytvoření vyhledávače pro občany, aby mohli rychle zjistit, kdo se s kým setkal a kvůli jakému spisu. Tento krok by měl být dokončen v roce 2023.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Neočekávám, že budeme se STAN a Piráty táhnout za jeden provaz

22:02 Zdechovský (KDU-ČSL): Neočekávám, že budeme se STAN a Piráty táhnout za jeden provaz

Komentář na facebookovém profilu k blížícím se prezidentským volbám.