Kolaja (Piráti): Rezoluce označující Rusko za stát sponzorující terorismu má především diplomatický význam

24.11.2022 15:18

Evropským parlamentem včera prošla rezoluce označující Rusko jako stát sponzorující terorismus.

Kolaja (Piráti): Rezoluce označující Rusko za stát sponzorující terorismu má především diplomatický význam
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Pirátští europoslanci text podpořili jako důležité politické gesto, s jejími technickými detaily ale stoprocentně nesouhlasí. Za největší problém rezoluce považují, že v evropském právu nemá termín žádnou oporu. 

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

64%
36%
hlasovalo: 7285 lidí

„Prohlášení Ruské federace za stát sponzorující terorismus nebude mít v kontextu současné evropské legislativy žádné konkrétní dopady. Narozdíl od práva Spojených států amerických, v evropském právu toto označení neexistuje. I přesto jsme se rozhodli takto symbolicky ruské násilí odsoudit. Putin a jeho vláda se musí zodpovídat za válečné zločiny před mezinárodním tribunálem,” říká pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

„Evropský parlament dává najevo, že ruské válečné zločiny nezůstanou bez povšimnutí. Jedná se o důležitou reflexi toho, že členské státy pokračují v jednotném postupu proti ruské agresi. Pro Ukrajinu je toto označení také utvrzením, že Evropská unie stojí na její straně,“ říká europoslankyně Markéta Gregorová a dodává, že Evropská unie nepomáhá jenom symbolicky. “Dnes také schvalujeme půjčku na následující rok pro Ukrajinu ve výši 18 miliard eur. Minulý měsíc jsme podpořili již osmý balíček protiruských sankcí paralyzující ruskou ekonomiku, který reprezentuje společný evropský postup. Nepřestáváme odsuzovat masivní porušování lidských práv a válečné zločiny páchané Ruskou federací během války na Ukrajině,” popisuje Gregorová.

„Rezoluce v současné situaci neznamená žádné další praktické kroky bojující proti ruské agresi na Ukrajině. Jde ale o silnou politickou deklaraci, která je důležitá především pro Ukrajinu,” ukončuje europoslanec Mikuláš Peksa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Jaroslav Bašta byl položen dotaz

jednání s Ruskem

Pokoušeli se o to mnozí, i mnohem významnější lidé. Proč myslíte, že by se vám jednat s Ruskem podařilo? O čem? Věříte mu? Podívejte na Zemana. Teď Putinovi do poslední chvíle taky věřil a teď už je tu skoro rok válka. Nemyslíte, že nebýt Ruska, žijeme si docela dobře?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Pane Kulhánku, to se musí chtít...

13:05 Mračková Vildumetzová (ANO): Pane Kulhánku, to se musí chtít...

Vyjádření předsedkyně zastupitelského klubu hnutí ANO k reakci hejtmana Kulhánka na otevřený dopis k…