Kolaja (Piráti): Vlády budou špehovat své občany, návrh Komise umožňuje plošné monitorování

22.04.2021 6:37

Evropská komise zveřejnila oficiální návrh nové legislativy pro umělou inteligenci. Návrh však dovoluje členským zemím plošně monitorovat občany za užití systémů umělé inteligence – a to ať už on-line nebo off-line. V zakázaných praktikách totiž výslovně neuvádí sledování soukromé komunikace, lokace a našeho chování v digitálním prostředí. Nezakazuje ani rozpoznávání obličejů ve veřejných prostorech.

Kolaja (Piráti): Vlády budou špehovat své občany, návrh Komise umožňuje plošné monitorování
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja
reklama

"Hrozí, že bude sledován každý náš krok. A to přeci nemůžeme dopustit,” komentuje návrh Kolaja. Původní návrh, který unikl na veřejnost minulý týden, počítal se zákazem těchto praktik. Výjimka měla platit pouze při užití za účelem zajištění bezpečnosti. V dnešním návrhu ale plošné sledování ve výčtu zakázaných praktik úplně chybí. “To je alarmující vývoj. Naše svoboda je v ohrožení,” varuje europoslanec.

V Česku je rozpoznávání obličejů prozatím provozováno na letišti Václava Havla, policie ale uvažovala i o jeho dalším využití třeba v metru nebo na turisticky rušných místech. “Když se takové záznamy dostanou do špatných rukou, třeba v systémech se slabou demokracií, může docházet k perzekuci a pronásledování novinářů, nepohodlných osob, lidskoprávních aktivistů. Takovou Evropu si nepřeji. V Evropském parlamentu tak budu pracovat na úpravě legislativy tak, aby nenechávala prostor plošnému šmírování,” uzavírá Kolaja.

Kolaja nicméně hodnotí pozitivně, že mezi zakázané praktiky Komise řadí manipulaci nebo hodnocení lidí na základě tzv. společenského skóre. To je hojně využíváno třeba v autoritářské Číně, kde na základě dat, které o občanech získají, hodnotí, zda jsou společensky přijatelní. Mnozí pak třeba nedostanou půjčku nebo nájemní smlouvu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Hilšer: V ODS to dělali kmotři, v ANO to dělá samotný Babiš

11:03 Senátor Hilšer: V ODS to dělali kmotři, v ANO to dělá samotný Babiš

Komentář na facebookovém profilu k případné povolební koalici ANO a ODS.