Kolář (TOP 09): Pane ministře, vyzývám Vás, abyste dostál svým slovům

15.05.2023 18:29 | Tisková zpráva

Otevřený dopis Ondřeje Koláře ministru zahraničních věcí Janu Lipavskému

Kolář (TOP 09): Pane ministře, vyzývám Vás, abyste dostál svým slovům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Kolář

Vážený pane ministře,

18. dubna t. r. byl v Rusku odsouzen k 25 letům vězení opoziční´ politik Vladimir Kara - Murza. Zařadil se tak po bok více než pěti set osob, které byly v Rusku odsouzeny a uvězněny pro své politické a společenské názory a protiválečné postoje.

Vedle Vladimira Kara-Murzy se do řad těchto politických vězňů počítají i moskevští zastupitelé Ilja Jašin a Alexei Gorinov, odsouzení na 8, resp. 6 let vězení, žurnalistka Maria Ponomarenková odsouzená k 6 letům vězení, politický aktivista Igor Maltsev, známý též jako Jegor Šorochodov a amatérský žurnalista Vladimir Rumantsev, oba odsouzení ke třem letům vězení. Organizace Memorial identifikovala více než 540 politických vězňů Putinova režimu, nejznámějším je zřejmě Alexej Navalnyj, který byl navíc nedávno odsouzen k dalším devíti letům odnětí svobody.

Většina těchto politických vězňů je vystavena mučení a nelidskému zacházení, je jim odepírána lékařská péče a mnohým ve vězení reálně hrozí smrt.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila dne 14. 10. 2022 Váš návrh zákona o omezujících opatřeních proti některým závažným jednáním uplatňovaných v mezinárodních vztazích (sankční zákon). Tento zákon mj. umožňuje zavádět restrikce proti organizacím, režimům, ale i jednotlivcům porušujícím lidská práva, či se podílí například na teroristických aktivitách. Vy sám jste zákon komentoval tak, že „bude významný nástroj pro českou zahraniční politiku“. S tímto tvrzením beze zbytku souhlasím.

Nemohu se ale bohužel ubránit dojmu, že zákon byl sice schválen, vyhlášen ve sbírce zákonů, ale dál se nic neděje. Do politických procesů v Rusku je zapojena řada jednotlivců, kteří se tak dopouští porušování základních lidských práv svých spoluobčanů a podílí se na destrukci občanské společnosti v Rusku (dá-li se v ruském případě o nějaké občanské společnosti ještě mluvit).

Jako stát, který má své neblahé zkušenosti s totalitními režimy a jejich praktikami, jako společnost, která se dokázala totality zbavit a úspěšně se dokázala transformovat do svobodného demokratického státu, máme obrovskou morální povinnost podporovat oběti politických procesů nejen v Rusku. Obzvláště v době, kdy se naše zahraniční politika opět vydala cestou „havlovské diplomacie“, založené ve velkém právě na ochraně lidských práv a svobod. Lidé, kteří v Rusku protestují proti nelegální, nevyprovokované a brutální agresi vůči sousední Ukrajině a zasazují se o demokracii a svobodu, musí vidět, že nejsou sami. To nejmenší, co je v našich silách a možnostech a co je navíc naší povinností, chceme-li podporu lidských práv ve světě brát vážně, je zařadit ty osoby, které se na stíhání, obvinění, odsouzení a uvěznění nejen výše jmenovaných politických vězňů v Rusku podíleli, na sankční seznam a aplikovat vůči nim ustanovení výše zmíněného zákona č. 1/2023 Sb.

6. dubna t.r. inicioval litevský europoslanec Petras Austrevicius komuniké, které podepsalo 70 poslanců Evropského parlamentu. Vyzývají vysokého představitele EU pro zahraniční politiku Josepa Borrella k přísnějšímu uplatňování režimu globálních sankcí EU v oblasti lidských práv, tzv. Magnitského zákona EU, proti osobám odpovědným za vážné porušování lidských práv v Rusku přímo odpovědných za nezákonné věznění a pronásledování občanských aktivistů a členů opozice v Rusku. Tyto osoby se totiž doposud mohou volně pohybovat a vykonávat veškeré aktivity na území celé EU. Seznam těchto osob identifikovaných Evropským parlamentem si Vám dovoluji zaslat v příloze tohoto dopisu. Předesílám, že na tyto osoby již byly uvaleny sankce v Kanadě a v USA, EU společně s Českou republikou žalostně zaostává.

Vážený pane ministře, vyzývám Vás tímto, abyste dostál svým slovům, kterými jste – jak je uvedeno výše – komentoval přijetí Sankčního zákona a zasadil se o to, aby se osoby, které přispívají k omezování a pošlapávání lidských práv a svobod v Rusku, urychleně dostaly na národní sankční seznam a Česká republika vůči nim postupovala s maximální možnou tvrdostí. V rozhodnosti je síla. Nedovolte, prosím, aby se z havlovské diplomacie stal jen prázdný, bezobsažný termín, ale opravdu silný a účinný nástroj české zahraniční politiky.

Děkuji Vám a těším se na Vaši odpověď.

S přátelským pozdravem

Ondřej Kolář

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Vláda na plnění svých politických cílů jmenovala vojáka

12:28 Vích (SPD): Vláda na plnění svých politických cílů jmenovala vojáka

Česká republika má mít nově vládního koordinátora strategické komunikace (STRATCOM). Na pozici vláda…