Kolářík (Piráti): Návrh na změkčení exekucí nemyslí na nové dlužníky

02.04.2020 11:17

Podle Pirátů je nezbytné přijmout opatření na změkčení exekucí tak, abychom zmírnili dopady krize spojené s sˇi´rˇeni´m koronaviru nejen na současné dlužníky, ale i na ty budoucí.

Kolářík (Piráti): Návrh na změkčení exekucí nemyslí na nové dlužníky
Foto: Piráti
Popisek: Lukáš Kolářík

Rodící se společný návrh na úpravu systému exekucí a insolvencí, který dnes projednával podvýbor pro exekuce a ochranu spotřebitele, bohužel však není dostatečný a zbytečně se drží při zemi. S Piráty proto navrhujeme, aby se plošně zastavilo nařizování exekucí, dokud Sněmovna nepřijme nová pravidla pro přidělování exekucí. Noví dlužníci by se tak již řídili novým systémem. Nabízí se tak nyní otevřený vládní návrh, v jehož rámci vybíráme novou variantu rozdělování exekucí, a u kterého bychom měli zrychlit projednávání.

Anketa

Podporujete Jana Hamáčka? (Hlasování od 2.4.2020)

37%
63%
hlasovalo: 17969 lidí

Česko zasáhne drastičtější ekonomická krize než v roce 2009. Zatímco před dekádou přicházely ztráty zakázek, a tedy i propouštění postupně, nyní budeme těmto jevům čelit najednou. Důsledkem budou tisíce nových dlužníků. Kriticky to zasáhne také střední třídu, která má za běžných okolností vysokou splátkovou disciplínu. Návrh ministerstva spravedlnosti se ale drží příliš při zemi. Věnuje se pouze současným účastníkům vymáhacího systému a nepřipravuje systém na nárůst v budoucnu. Situaci přitom nevyřešíme během pár měsíců, ale s důsledky se budeme vyrovnávat ještě minimálně pět let, musíme se proto dobře připravit.

S dalšími členy podvýboru navrhujeme, aby se dále po dobu koronavirové krize zastavilo zabavování majetku v zadlužených domácnostech. Opatření už dobrovolně udělala část exekutorů. Mezi další návrhy patří přednostní splácení jistiny místo úroků. V tomto ohledu rovněž prosazujeme zvýšení minimální jistiny pro dražbu obydlí ze 30 tisíc na 100 tisíc korun a vyjmout daňové bonusy či odstupné při výpovědi z exekuovatelných příjmů. Piráti považují za nemorální rovněž státem uvalenou daň z přidané hodnoty na odměny exekutorů, a proto ji navrhujeme snížit.

Co se týče oddlužení, prosazujeme urychlení implementace evropské směrnice o oddlužení OSVČ. Společně s tím je vhodné vztáhnout možnost přerušení oddlužení i pro insolvence schválené před přijatou novelou z loňského roku. Změny málo ambiciózního návrhu ministerstva připravujeme společně se zástupci ANO, ČSSD, KDU-ČSL a STAN. S kolegy hodlám dál jednat a připravit pozměňovací návrhy v duchu představených pirátských návrhů. Je potřeba pomoci lidem v exekucích a insolvencích, ale zároveň se připravit i na vlnu nových spisů.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Proč vaše vláda postupuje tak nespravedlivě?

Proč, když se navyšují nějaké příspěvky – ať už na péči nebo třeba rodičovská, tak ne pro všechny, kterých se týká? Ještě ke všemu je navyšujete dost málo. A proč se nenavyšuje příspěvek i pro ty, co o potřebné pečují? A co platy v sociálních službách? Kdy ty budou adekvátní práci, kterou sociální p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šojdrová (KDU-ČSL): Rusové na olympiádu nepatří

22:16 Šojdrová (KDU-ČSL): Rusové na olympiádu nepatří

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.