Kolářík (Piráti): Vyjednávání o postu ředitele BIS? Vysoká hra, která se nemusí vyplatit

03.08.2021 20:54 | Komentář
autor: PV

Premiér Andrej Babiš včera jednal o situaci ve vedení BIS s prezidentem Milošem Zemanem. O blížícím se termínu konce funkčního období ředitele BIS Michala Koudelky jsme chtěli jednat jak na mimořádném Výboru pro bezpečnost, tak na plénu Poslanecké sněmovny. Jednání však zablokovali nejen vládní poslanci.

Kolářík (Piráti): Vyjednávání o postu ředitele BIS? Vysoká hra, která se nemusí vyplatit
Foto: Piráti
Popisek: Lukáš Kolářík

Výbor se tak bude konat necelých 10 dní před vypršením mandátu ředitele Michala Koudelky. Dlouhodobý vysoký standard práce a odbornost stávajícího ředitele BIS jsou nezpochybnitelné a jeho konec ve funkci by znamenal vítězství politikaření a zjevných zájmů Hradu. Jsem přesvědčen, že by Michal Koudelka měl pokračovat. Jmenování nedůvěryhodné osoby na pozici ředitele může znamenat vážné ohrožení bezpečnostních zájmů ČR.

Nejen události kolem Vrbětic, ale mravenčí, dlouhodobá a úspěšná práce mě utvrzují v tom, že je Michal Koudelka muž na svém místě. Na jednání bezpečnostního výboru nebo komise pro kontrolu BIS pravidelně dodával poslancům skvěle zpracované materiály. V zahraničí, kde je BIS vnímána jako spolehlivý partner, má nezpochybnitelné renomé. Nevidím tedy žádný důvod k jeho výměně, a tak má rozhodně mou podporu.

Bezpečnostní složky včetně tajných služeb musí být nezávislé na politicích. Je proto alibismus tvrdit, že ředitele BIS by měla jmenovat až nová vláda. Současná vláda Michala Koudelku za jeho zásluhy už pětkrát navrhla na povýšení, bezpečnostní výbor i komise pro kontrolu BIS jej svými usneseními už několikrát podpořily. Podporu má i u demokratické opozice a bezpečnostní komunity.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Smoljak: Ti, co měli přijít, nepřišli

16:04 Senátor Smoljak: Ti, co měli přijít, nepřišli

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům Jaroslavy Pokorné Jermanové.