Kolovratník (ANO): Kdy jsme se stali čínskou loutkou?

05.03.2016 22:30 | Zprávy
autor: PV

Když na konci února hlasoval pražský magistrát o schválení sesterské smlouvy s čínským Pekingem, asi nikdo nečekal, že by mohl vzniknout diplomatický skandál, který přeroste v samotný spor mezi politickou elitou.

Kolovratník (ANO): Kdy jsme se stali čínskou loutkou?
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník

Co se vlastně stalo? Pražské zastupitelstvo plánovalo stvrdit dlouho připravovanou dohodu o navázání spolupráce mezi Prahou a Pekingem. Obvykle tento proces nepředstavuje žádný problém, ale…

… to není tento případ. Čínská strana autoritativně prosadila bod, kterým Praha stvrzuje, že podporuje jednotnou politiku Číny a uznává Tchaj-wan za nedílnou součást čínského území. Nikoho z nás asi nepřekvapí, jak samotné hlasování znervóznilo české miliardáře a finanční skupiny. Ti se obávali, že v případě neschválení memoranda padnou i jejich předjednané obchody s čínskými partnery nebo přímé letecké spojení mezi Prahou a Pekingem/Šanghají.

Sporný bod, týkající se jednotné Číny, stál za tím, že dohoda neprošla úterním hlasováním. Nebyl by to Miloš Zeman, aby se do této věci nevložil a nepřispěchal s vlastní kritikou. Prostřednictvím svého tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka do medií vzkázal: „Je to hloupé, to je pravicové.“ O celé věci se hlasovalo znovu a tentokrát již pražské zastupitelstvo dohodu přijalo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…