Kolovratník (ANO): Nečastější nesmysly v souvislosti s novým stavebním zákonem

22.02.2021 18:00 | Zprávy
autor: PV

Někdy se opravdu nestačím divit, jaké „zaručené informace“ kolují po facebooku nebo v diskuzích pod články.

Kolovratník (ANO): Nečastější nesmysly v souvislosti s novým stavebním zákonem
Foto: Archiv Martina Kolovratníka
Popisek: Martin Kolovratník

Jestli sledujete můj profil, tak víte, že připravujeme zcela nový stavební zákon. Pokud se nám podaří prosadit, přinese ohromný impuls pro českou ekonomiku a především zásadní zjednodušení pro občany. A to je důvod, proč Vám vlastně dnes píšu.

Do nového stavebního zákona chceme zabudovat princip jeden úřad, jedno razítko. Tečka, konec! Nechceme zbytečné papírování a nechceme, aby lidé trpěli zbytečnou byrokracií. Spousta lidem se ale tohle nelíbí. Brojí kvůli tomu proti návrhu zákona a tvrdí absolutní nesmysly. Vybral jsem proto tři největší a uvedl věci na pravou míru, jak se mají. Názor, jestli (ne)potřebujeme nový stavební zákon, si udělejte sami po přečtení tohoto jednoho krátkého odstavce z praxe.

Jako dopravák zůstanu u příkladu z oboru, konkrétně se týká rekonstrukce dálnice D1. Jen v jejím případě, kdy se jedná pouze o nabytí právní moci vydaného stavebního povolení, je zdržení v důsledku komplikovaného povolovacího procesu 444 dní. To přináší zdražení výstavby 1 kilometru o cca 10 % původně předpokládané ceny. Na 10 rekonstruovaných úsecích D1 o celkové finanční výši 1,45 miliardy korun ztráta pro státní rozpočet znamená více než 145 milionů korun. Jen zvýšení ceny stavby způsobené zdržením procesu zvýšilo náklady o více než 93 milionů korun.

Opravdu si ještě někdo myslí, že nepotřebujeme rekodifikaci stavebního práva? A podobných příkladů bychom jistě společně našli nespočet…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

22:33 Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.