Kolovratník (ANO): V našem znění jsme právo veřejnosti vyjádřit se k životnímu prostředí měli

09.02.2023 12:27 | Zprávy

Projev na 52. schůzi Poslanecké sněmovny 9. února 2023 – reakce na odpověď ministra pro místní rozvoj Bartoše k interpelaci novely stavebního zákona

Kolovratník (ANO): V našem znění jsme právo veřejnosti vyjádřit se k životnímu prostředí měli
Foto: Archiv Martina Kolovratníka
Popisek: Martin Kolovratník

Děkuji. K tomu postupu prací k předložení na výbor já nechci brát vítr z plachet kolegyni Kláře Dostálové. Jsem rád, že přišla. A budu rád, pane ministře, když já i kolegyně vám k tomu - nebo já něco k tomu řeknu a Klára Dostálová mě doplní. Prosíme - není možné to připravit až na výbor a dát tam hotovou věc prakticky už se zavřeným krámem. Asi tak ta dohoda s opozicí nebyla, ale určitě si k tomu řekneme víc.

Já teď mám, pane ministře, jednu poměrně zásadní věc k tomu stavebnímu zákonu. Všichni z nás, všichni poslanci dostáváme v posledních dnech do schránek desítky, stovky e-mailů od občanské veřejnosti k tomu omezení práva veřejnosti vyjadřovat se k problematice životního prostředí. A tady připomenu, že v tom předchozím, naší vládou připraveném znění stavebního zákona, integrace počítala i s řešením životního prostředí, že jsme to právo veřejnosti tam měli.

Když jste na vládě projednali to finální znění, které teď tady leží, je to ten tisk, o kterém jednáme, tak jste tak, jak jsme se dozvěděli, trochu úkrokem stranou. Když tam nebyla paní ministryně životního prostředí Hubáčková, tak jste relativně jednou malinkou větou tu veřejnost z toho vyloučili. Bylo to, byla to aktivita vaše a pana ministra Kupky za dopravu. Z pohledu vašich resortů to můžu chápat, ale z pohledu ochrany životního prostředí a zatažení nebo integrace veřejnosti do těch procesů je to skutečně velmi, velmi problematický krok a svědčí o tom ty desítky stovky e-mailů.

Takže, prosím, žádám ještě jednu, o jednu vaši odpověď, a to je odpověď právě k problematice veřejnosti, spolků a účasti veřejnosti na otázkách životního prostředí u jakýchkoliv stavebních záměrů, jak se s tímto, s touto řekněme kampaní nebo s touto velmi, s tímto velmi velkým voláním a požadavkem veřejnosti vypořádáte, jak ho chcete zapracovat do toho komplexního pozměňovacího návrhu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bek: Podpora identity mladých Ukrajinců je zásadní

8:19 Ministr Bek: Podpora identity mladých Ukrajinců je zásadní

Vzdělávání ukrajinských dětí, které přišly do České republiky se svými rodiči kvůli válce, bylo hlav…