Komrsková (Piráti): Praha spouští revoluci v třídění

19.05.2025 19:05 | Monitoring

Nezisková organizace Oděvní banka ve spolupráci s hlavním městem a za podpory Ministerstva životního prostředí ČR oficiálně představila nový projekt Obleč Prahu.

Komrsková (Piráti): Praha spouští revoluci v třídění
Foto: Piráti.cz
Popisek: Jana Komrsková

Unikátní portál má za cíl motivovat obyvatele metropole k efektivnímu třídění a recyklaci textilu a zároveň posílit principy cirkulární ekonomiky v hlavním městě. „Víme, že v pražských popelnicích tvoří textil přibližně dvě procenta odpadu. Jedná se o tisíce tun textilu, které mohou ještě posloužit dalším. Proto velmi fandím projektu Obleč Prahu, který jde naproti naším snahám o předcházení vzniku odpadu. Chceme být městem, které inspiruje ostatní, jak efektivně nakládat s textilem. Chceme, aby se cirkulární ekonomika stala přirozenou součástí života Pražanů,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Jana Komrsková. 

„Podobné společné iniciativy jsou klíčem k tomu, abychom podpořili cirkularitu textilu a naplnili cíle v oblasti oběhového hospodářství. Každý rok u nás vyhodíme tisíce tun oblečení. Projekt Obleč Prahu je skvělá aktivita, která nám ukazuje, že staré věci nemusí končit v popelnici nebo na skládce, ale tak jako 68 % pražské populace je můžeme odložit do sběrných kontejnerů na textil, díky čemuž vyřazené kousky dostanou druhý život a poslouží někomu dalšímu,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.

„Důležité je přemýšlet také nad způsobem pořizování nového oblečení, které můžeme získat nejen nákupem v obchodech, ale například swapem či pořízením v second handech. Tento přístup zohledňuje již více než polovina Pražanů. Cílem Ministerstva životního prostředí je nejen snížit celkové množství textilního odpadu, ale také zvýšit míru recyklace. A právě nový web projektu oblecprahu.cz ukazuje, jak správně naložit s textilem – přehledně a prakticky pro každého. Spojení města, státu, firem i neziskovek v tomto projektu je skvělým příkladem toho, jak se dají dobré věci dělat společně. A já doufám, že se tento přístup brzy rozšíří i do dalších měst a obcí po celé republice,“ dodává ministr Hladík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Moravský znak a vlajka

22:01 Koudelka (Trikolora): Moravský znak a vlajka

Dne 5. července na Den Moravy a svátek sv. Cyrila a Metoděje se vyvěšují moravské vlajky.