Konečná (KSČM): Otázka migrace stále aktuální

20.01.2016 4:26

Po pátečním setkání s českými poslanci, senátory, europoslanci a státními úředníky stále přemítám nad otázkami migrace.

Konečná (KSČM): Otázka migrace stále aktuální
Foto: Archiv Kateřiny Konečné.
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná.

Je jasné, že tento problém ukazuje na principiální problémy, kterým dnes evropská integrace čelí. Na jedné straně tu máme evropské instituce (popravdě často stojící příliš daleko od reality), které se snaží zavádět komplexní řešení na centrální úrovni, a na druhé straně členské státy, které sice jsou realitě problémů výrazně blíže, a buď zcela ignorují, či překrucují bruselské návrhy řešení, a pak z toho trpí Evropa jako celek.

Na konci dne to pak vypadá tak, že na vině je pouze a jedině EU, i když to tak není. Dnes již jasně vidíme, že problém je do značné míry i v členských státech. Jednotlivé unitární státy měly poslat své odborníky a pohraničníky do agentury zajišťující vnější hranice (Frontex), avšak stalo se tak jen ve velmi nedostačující míře. Německo vesele zve migranty k sobě, a pak se je rozhodne zase posílat k vnějším hranicím. Itálie a zejména Řecko zcela nezvládají uprchlíky registrovat, přesidlovat a využívají situaci k vlastní politické hře.

O Turecku jako o nečlenovi EU mluvit nebudu, musím ale opět zdůraznit, že mu nesmíme vypsat bianco šek na finanční pomoc, i když velmi dobře víme, že Turecko migranty samo nezvládá. Hlavním problémem tedy je to, že máme velmi komplexní evropské téma, které ale jednotlivé členské státy řeší každý po svém bez ohledu na další státy. Evropská solidarita selhává a navrací se boj (i když v jiné formě), boj všech proti všem.

Vysocí představitelé jednotlivých členských států se koncentrují výhradně na národní zájmy, skutečné evropské elity jako by v současnosti neexistovaly a úředníci popotahují kdekoho kvůli „banalitám“ (např. nás kvůli grantům) a nikoliv kvůli ožehavým otázkám doby. Když k tomu ještě přidáme blížící se referendum o členství v EU ve Velké Británii, pak jasně vidíme, že Evropa je na rozcestí a budoucnost je bohužel dosti nejistá.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyne - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kubalčík (KONS): Fond národního majetku a reforma penzijního systému

11:43 Kubalčík (KONS): Fond národního majetku a reforma penzijního systému

Konzervativní strana konstatuje, že Fond národního majetku (FNM) byl rozhodnutím Parlamentu v roce 1…