Konečná (KSČM): Pfizer tají informace o miliardovém byznysu s EU. Jaký má asi důvod?

27.05.2023 22:01 | Komentář

Mám pro vás hádanku. Jak se jmenuje americká firma, která dělá miliardový byznys s Evropskou unií, ale přitom brání europoslancům, kteří tyto kšefty musí objasňovat svým voličům, nahlédnout do úplných smluv?

Konečná (KSČM): Pfizer tají informace o miliardovém byznysu s EU. Jaký má asi důvod?
Foto: archiv K. Konečná
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná

Beru zpět, špatná hádanka, kdo byť jen trochu sledoval podezřelé jednání téhle společnosti na evropském trhu, ví, že se jedná o Pfizer.

V tomto týdnu nás, členy zvláštního výboru COVI (výboru k prošetření pandemie), jeho předsedkyně informovala, že z naší iniciativy Evropská komice zažádala o přístup k důvěrným informacím, souvisejícím s dohodami o nákupu vakcín a léků proti COVID-19. Jenže jeden z dodavatelů, ano, mluvíme o Pfizeru, to odmítl s tím, že smlouvy obsahují vysoce citlivé informace včetně obchodních tajemství. Několik let po uzavření těchto smluv s EU pořád něco tají!

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 33471 lidí

Naopak zástupci firmy začali zjišťovat, proč chceme, aby Evropský parlament a výbor COVI nahlížel do úplných verzí smluv, když už jsme získali přístup k upravené podobě. V ní byly začerněny některé obchodní informace, týkající se obchodního tajemství, včetně cen, odpovědnosti a odškodnění. A co že by s nimi europoslanci vůbec dělali? Ptali se Pfizeru. A prý do jaké míry bude veřejnost schopna vzít na vědomí obchodně citlivé informace, které jsou zahrnuty v těchto požadovaných smlouvách.

To jako vážně? Říkám naprosto bez servítek, že americká farmaceutická společnost si dlouhodobě vytírá zadek jak s Evropskou komisí, tak s celou EU, jejíž občané jsou podle ní nejspíš nesvéprávní a negramotní.

Neuvěřitelná arogance společnosti, kterou Evropská unie nakrmila nemálo miliardami. Její přístup ale vyvolává jen větší zájem a další otázky, o jejichž zodpovězení budeme ještě více usilovat.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Článek byl převzat z Profilu Ing. Kateřina Konečná

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Je něco, za co podle vás Babiš nemůže?

O Babišovi si nedělám iluze, ale jak jste přišel na to, že vás Agrofert odposlouchá? Jak by to dokázal? Myslíte, že má pod palcem policii?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Ministerstvo obrany v exekuci za kulomety MINIMI

14:21 Vích (SPD): Ministerstvo obrany v exekuci za kulomety MINIMI

Podivné zakázky na Ministerstvu obrany (MO) stále pokračují. Naposledy souhlas s nákupem amerických …