Konečná (KSČM): Vládní průšvih zpomalující důležitou výstavbu

23.01.2016 10:44

Tak mi napsal předseda hospodářského výboru Ivan Pilný. Mně tedy jen pro informaci, abych věděla, že odvážně napsal protestní dopis evropskému komisaři pro životní prostředí Vellovi.

Konečná (KSČM): Vládní průšvih zpomalující důležitou výstavbu
Foto: Archiv Kateřiny Konečné.
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná.

Tématem jeho protestu je situace pozastavených dopravních a dalších staveb, které musí dle novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí projít přehodnocením se souhlasem Evropské komise a v mnoha případech hrozí, že se bude muset celé řízení opakovat znovu, což způsobí oddálení realizace obchvatů a dalších důležitých velkých staveb o mnoho let. Je to skutečně velký průšvih! I náměstkyně MŽP Peštová se nedávno na hospodářském výboru vyjádřila, že rozsah problému před dvěma lety nikdo neočekával. Ale počkat! Nebyl to snad stranický kolega Ivana Pilného, ministr životního prostředí Richard Brabec, jenž před dvěma lety prosadil novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, která je důvodem tohoto stavu? Tehdy ministr Brabec vydíral poslance výhružkami Evropské komise na zastavení čerpání evropských fondů. Ne, že by úředníci komise nevydírali, ale česká vláda reprezentovaná ministrem Brabcem jen poslušně sklapla podpatky a neudělala nic pro to, aby případ veřejně otevřela pro nehoráznost a protiprávnost požadavků úředníků Evropské komise.

Osobně já a se mnou celá KSČM jsme tehdy navrhovaly přechodné opatření, které by zajistilo, že na již projednané projekty se novela zákona vztahovat nebude. Bylo to zcela standardní opatření, jež dáváme do všech zákonů, abychom zabránili retroaktivitě. Jenže v tomto případě se ministerstvo životního prostředí zuřivě bránilo a s ním ANO 2011, ČSSD a KDU-ČSL. A to i přes upozornění na možné problémy od úředníků ministerstva dopravy, na které ministr na výboru křičel, aby je umlčel.  Když jsem o tom psala, vysloužila jsem si posměch ekologických iniciativ. Logicky, neboť novela hrála na ruku jejich zájmům zablokovat důležité stavby v České republice. Výsledek novely zákona pomalu vyplouvá na povrch: Příprava minimálně 22 dopravních staveb byla před více než rokem pozastavena a již čeká na schválení Evropskou komisí s očekáváním, že minimálně část staveb bude muset znovu vypracovat posudek a zdrží se o mnoho let. Nebo již postavené supermoderní zařízení na energetické využití odpadu, které by mohlo v těchto dnech dodávat teplo obyvatelům Plzně, čeká na opětovné posouzení MŽP. Vznikají stamilionové škody, o které se možná bude Plzeňská teplárenská soudit. A to není zřejmě konec. Je hezké, že se dnes předseda hospodářského výboru probudil a píše do Bruselu, ale spíše to vypadá, že chce krýt průšvih svého stranického kolegy Brabce a celé vládní koalice. Průšvih, pro který sám hlasoval. 

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyne - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paroubek: Zažíváme nový Únor (1948)?

10:06 Paroubek: Zažíváme nový Únor (1948)?

V těchto dnech si připomínáme sedmdesáté výročí komunistického převratu v únoru 1948. Komunisté teh…