Kordová Marvanová (STAN): Potřebujeme prezidenta občanského

26.01.2023 17:08 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k prezidentským volbám

Kordová Marvanová (STAN): Potřebujeme prezidenta občanského
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka a protikorupční aktivistka Hana Marvanová

Po skončení prezidentské volební kampaně nastoupí po deseti letech nový prezident. Věřím, že to bude někdo, kdo bude ctít Ústavu, zákony a bezpečnostní zájmy České republiky. Pokud se to stane, mnoho lidí však bude mít pocit, že to stačí. Že už není třeba diskutovat jeho ukotvení v Ústavě, protože bude-li zvolen ten "správný prezident", je vše vyřešeno.

Tak tomu ale není. Zkušenost s předchozími prezidentskými mandáty by měla vést k tomu, aby do budoucna Ústava bránila excesům a zneužití funkce prezidentem. Zákony jsou totiž psány pro doby, kdy je zvolen někdo, kdo může podlehnout pokušení svou funkci zneužít.

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 41952 lidí

Minulý týden jsme diskutovali na společném jednání ústavních komisí Senátu a Poslanecké sněmovny, co je nutné v Ústavě upravit. I když si nemyslím, že má Ústava být neuváženě opravována a doplňována, postavení prezidenta v ní je úplným anachronismem, protože z něj děláme monarchu, který stojí nad občany. Nemůže být za nic stíhán, nemusí dodržovat zákony. Odvolat ho prakticky nejde.

Přitom v zavedených demokraciích je to jinak. Například vidíme, že v USA vyšetřují minulého i stávajícího prezidenta, jak nakládají s tajnými dokumenty. A tak je to normální. Nenormální je, když tolerujeme, že v prezidentské kanceláři působí lidé bez bezpečnostní prověrky, bez problémů manipulují s tajnými dokumenty a skartují je. A nic se nestane, prezident za nic nenese odpovědnost. To prohlubuje morální marasmus a dává velmi špatný příklad, že pravidla není nutné dodržovat.

Potřebujeme prezidenta občanského. Právě doba velkého střídání na Hradě je příležitostí nastavit lépe pravidla, abychom si prezidenta nejen mohli vážit, ale aby věděl, že nad ním jsou zákony a Ústava a že jím složený slib je skutečný závazek. Doufám, že bude vůle právě toto téma v ústavní komisi Parlamentu diskutovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokorná Jermanová (ANO): Chaotické vedení Středočeského kraje pokračuje

5:31 Pokorná Jermanová (ANO): Chaotické vedení Středočeského kraje pokračuje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k úsporám ve Středočeském kraji.