Kordová Marvanová (STAN): Tisíce bytů slouží v centru metropole pouze turistům

18.11.2021 16:21 | Tisková zpráva

Hlavní město prostřednictvím své radní pro oblast legislativy Hany Kordové Marvanové zaslalo k rukám předsedkyně nově zvolené Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR návrh novely živnostenského zákona. V něm je zakotveno zmocnění pro obce, aby v případě potřeby mohly prostřednictvím nařízení regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v bytech a domech na svém území.

Kordová Marvanová (STAN): Tisíce bytů slouží v centru metropole pouze turistům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová

Na základě usnesení Zastupitelstva hl. m. Prahy byl 8. července 2020 poprvé předložen Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR návrh zákona, kterým se mění zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, v němž je zakotveno zmocnění pro obce, aby samy mohly prostřednictvím místních předpisů určovat podmínky poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v bytech na svém území. Důvodem pro předložení tohoto návrhu byla dlouhodobě kritická situace s bydlením, především v centrech turisty vyhledávaných měst. Většina bytů v nich přestává sloužit svému účelu, tedy dlouhodobému bydlení, a jsou využívány pouze pro ubytování turistů. To vyvolává celou řadu problémů, které jsou bez odpovídajících právních nástrojů těžko řešitelné.

Radní hl. m. Prahy pro legislativu Hana Kordová Marvanová připravila balíček opatření, která mají složitou situaci řešit. Jedním z nich je i tato novela živnostenského zákona. „Hlavním důvodem pro předložení tohoto návrhu zákona je dlouhodobě neřešená situace zejména v centru metropole, kde tisíce bytů slouží pouze turistům, což s sebou nese nejrůznější negativní důsledky počínaje nedostatkem nájemních bytů, přes změny v infrastruktuře historického centra města, bezpečnostní a hygienická rizika, obtěžování občanů hlukem, až po problémy s vymáháním dodržování platných právních předpisů. Tomu všemu je třeba zabránit. Inspirací pro předložení návrhu novely zákona byly i právní úpravy řady měst ve světě, která zpravidla disponují většími legislativními pravomocemi než Praha,“ vysvětluje radní Hana Kordová Marvanová.

Přestože od předložení této zákonodárné iniciativy uplynul už více než rok, bývalá Poslanecká sněmovna návrh novely živnostenského zákona nestihla projednat. A protože podle zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny nelze až na výjimky v novém volebním období v Poslanecké sněmovně projednat návrhy, které nebyly projednány a rozhodnuty v období minulém, Praha svůj návrh musela podat znovu. Učinila tak bez odkladu, okamžitě poté, co si Poslanecká sněmovna na své první schůzi zvolila vedení.

Radní Hana Kordová Marvanová k tomu dodává: „Návrh jsme znovu podali hned, jak to bylo technicky možné. Přestože vzhledem k výraznému poklesu turistického ruchu v důsledku pandemických opatření došlo i k následnému poklesu počtu bytů nabízených ke krátkodobému ubytování, podle našich údajů se dá očekávat návrat masivního využívání bytů především v centru Prahy k ubytování turistů, a tím přeměna bytových domů de facto na hotely. To je trend, který negativně ovlivňuje celkovou situaci na trhu s bydlením a možnost klidného bydlení obyvatel Prahy, zejména v centru města. Věřím, že nově zvolená Poslanecká sněmovna bude jednak rychleji a mít dost politické vůle k tomu, aby naši novelu podpořila.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident Pavel: Snahu o dosažení kompromisu nevzdávám

12:12 Prezident Pavel: Snahu o dosažení kompromisu nevzdávám

Vyjádření prezidenta republiky na tiskové konferenci po setkání s místopředsedou vlády Marianem Jure…