Korytář (ZpL): Vodu pro Lesní koupaliště zajistí lom v Ruprechticích

07.08.2018 11:30

Letošní extrémně suché jaro i léto (v Liberci chybí cca 60 mm srážek) jakoby daly za pravdu těm, kdo tvrdili, že obnova Lesního koupaliště je nesmysl, protože tam nebude dost vody. Liberečané si ale na Lesní koupaliště našli cestu, i když je hladina cca 80 cm v minusu a Lesák tak opět žije! O víkendech zde bývá přes tisíc návštěvníků, ve všední dny několik set.

Korytář (ZpL): Vodu pro Lesní koupaliště zajistí lom v Ruprechticích
Foto: Změna pro Liberec
Popisek: Jan Korytář
reklama

Aby se neopakovala situace z letošního roku, kdy se voda dováží cisternami (zatím jich bylo asi 50, z nichž prvních 30 zaplatil ze svého Jan Korytář, zbytek už bude platit město), hledali jsme další možné zdroje, které by zajistily dostatek vody pro další roky.

V areálu Lesního koupaliště bude proto vybudován podzemní vrt, který by měl využívat jak podzemní vodu, tak případně stahovat mírně prosakující vodu z bazénové vany a vracet ji zpět. Odhadované náklady jsou cca 200 tisíc Kč. Toto řešení bude fungovat již pro příští sezónu. Přespárování některých míst vany provede v rámci reklamace dodavatelská firma po skončení sezony.

Z dotací SFŽP chceme vybudovat na přítocích také menší vodní nádrže, které mohou zadržet zásobu vody na léto a na jaře také poslouží pro rozmnožování obojživelníků. Tady zabere ale příprava a realizace více času.

Hlavním záložním zdrojem pro Lesní koupaliště ale bude voda z ruprechtického lomu, který provozuje společnost LIGRANIT a.s.  Město má již v plánu s touto společností rekultivaci staré skládky, na kterou město získalo významnou dotaci. I tato dosavadní spolupráce vedla k dohodě, že voda, která se z celého lomu stahuje na dno těžebních prostor  ( viz obrázek), nebude  na jaře vypouštěna, ale bude v rámci těžebních možností   udržována jako zásoba právě pro potřeby Lesního koupaliště. Objem této vody by přitom stačil na napuštění několika koupališť.

Jan Korytář k tomu říká: „Přebytečná voda z lomu, která je přitom čistá, byla roky vypouštěna do jiného přítoku Jizerského potoka než toho, který protéká Lesním koupalištěm. LIGRANIT a.s.  si proto po dohodě požádá o povolení vypouštět tuto vodu do vedlejšího údolí, kterým protéká právě Jizerský potok. Letošní sezonu již bohužel nestihneme, na toto řešení jsme přišli až začátkem léta, kdy již byla většina vody ze zimy a jara odčerpána z lomu pryč. Navíc se jedná o řešení, které město nebude stát téměř nic, kromě nákupu potřebných požárních hadic, což bude ale náklad řádově v desítkách tisíc. Tím bych považoval diskusi o tom, že obnova Lesního koupaliště byl nesmysl, protože tam nebude voda, za uzavřenou.“

Jana Hörbová, ředitelka Ligranitu, doplnilaxc: „Spolupráce s městem na přípravě projektu na sanaci staré skládky probíhala velmi dobře, takže jsme žádosti náměstka Korytáře rádi vyšli vstříc. Škoda jen, že to nikoho nenapadlo dříve. Pro nás to znamená jen držet pro léto větší zásobu vody, přizpůsobit tomu těžební postupy a dodržet nové povolovací podmínky vypouštění.“

Lesní koupaliště by tak mělo mít do budoucna zajištěn velmi vydatný a přitom levný zdroj čisté vody, která by případně mohla sloužit i pro potřeby ZOO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

15:11 Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

Přepis každotýdenního reportu 'Čau lidi' premiéra Andreje Babiše.