Kos (HPP 11): Pro starostu Jiravu je jednací řád jen cárem papíru

24.09.2017 22:49

Petr Jirava není jen starostou Prahy 11, ale i kandidátem ANO do Poslanecké sněmovny. Měl by tedy ctít zákony i podzákonné normy, jakou je i Jednací řád ZMČ. Jirava ho však zřejmě považuje za cár papíru, protože jej nerespektuje.

Kos (HPP 11): Pro starostu Jiravu je jednací řád jen cárem papíru
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Senátor ve volebním obvodě č. 19 - Praha 11 Ing. Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11)

Starosta Jirava se „proslavil“ již před rokem, kdy se po puči ANO a TOP09 na radnici Prahy 11, nechal zvolit starostou Prahy 11 všemi zastupiteli minulé garnitury, na kterých před volbami nenechal nit suchou. Morální hodnoty jsou pro něj v politice zřejmě zbytečnou zátěží. Po schválení pronájmu části Základní školy na Jižním Městě své manželce na 10let pro její soukromou školu nyní předvedl i další ukázku svých politických kvalit – ignoraci lhůty pro vyhlášení pokračování přerušeného Zastupitelstva MČ Praha 11. Místo do 15dnů, jak ukládá Jednací řád,  bude svévolným rozhodnutím starosty Jiravy pokračovat Zastupitelstvo až za měsíc.

Takovéhoto kandidáta nominuje hnutí ANO do parlamentních voleb.

A zde jsou detaily:

Dne 07. 09. 2017 bylo v 19 hod přerušeno jednání Zastupitelstva MČ Praha 11. Přerušení nastalo v souladu s JŘ ZMČ P11, kde je uvedeno: “Předsedající prohlásí zasedání za přerušené v 19,00 hodin, pokud se zastupitelstvo neusnese, že zasedání pokračuje i po této hodině”. Protože předsedající ani nikdo jiný nenavrhl, aby ZMČ pokračovalo po 19.hod, předsedající starosta Jirava jednání přerušil a v souladu s JŘ oznámil, že bude pokračovat do 15 dnů. Během zasedání zastupitelstva došlo totiž k projednání pouze zlomku bodů, které byly na programu ZMČ. V tomto případě Jednací řád ukládá starostovi MČ Praha 11 povinnost “svolat pokračování zasedání tak, aby se konalo do 15 dnů”.

Současný starosta MČ Praha 11 Petr Jirava však tuto povinnost nenaplnil. Teprve dne 20.9.2017 vyhlásil termín ZMČ, které svolává na 5.10.2017, tedy téměř měsíc po přerušení původního jednání.

Díky tomuto porušení Jednacího řádu ze strany starosty tak zůstává měsíc neprojednána většina bodů, včetně schválení přijetí dotací z hl.m.Prahy. Mnoho zastupitelů bude mít navíc velký problém se pokračování ZMČ vůbec zúčastnit, a to z pracovních nebo osobních důvodů, neboť počítali s pokračováním jednání do 15 dnů, jak ukládá Jednací řád. Porušením JŘ, tedy může dojít k možné neúčasti zejména opozičních neuvolněných zastupitelů, a tím k narušení rovnosti politické soutěže, což mohl být jeden z důvodů posunutí termínu jednání mimo lhůtu uvedenou v JŘ.

Přitom právě starosta by měl být garantem dodržování nejen zákonů, ale i nižších norem, jakou je Jednací řád ZMČ a nikoli tyto normy účelově ignorovat.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pajonk (Svobodní): Čím budou jednotlivci svobodnější, tím menší šanci budou mít extremisté

16:18 Pajonk (Svobodní): Čím budou jednotlivci svobodnější, tím menší šanci budou mít extremisté

Předseda Svobodných a zastupitel Zlínského kraje Tomáš Pajonk se dnes zúčastnil Demonstrace za svobo…