Koubek (TOP 09): Společnost ČEZ se rozhodla prodat zhruba 740 bytů na pražském sídlišti v Písnici

08.09.2016 16:36

Projev na 49. schůzi Poslanecké sněmovny dne 8. září 2016: Interpelace na premiéra Sobotku ve věci prodeje bytů v Písnici

Koubek (TOP 09): Společnost ČEZ se rozhodla prodat zhruba 740 bytů na pražském sídlišti v Písnici
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Koubek
reklama

Vážený pane premiére,

obracím se na vás v následující záležitosti. Společnost ČEZ se rozhodla prodat zhruba 740 bytů na pražském sídlišti v Písnici. Jedná se o staré sídliště včetně veřejného prostranství, které má více než sedm hektarů, a žije na něm zhruba jedna čtvrtina obyvatel Městské části Praha - Libuš. Spolu s těmito byty také prodává nedaleké obchodní centrum, ale to není předmětem mé interpelace, chci se zabývat tím bytovým fondem.

Není to poprvé, co se společnost ČEZ rozhodla prodat tento rozsáhlý bytový fond. Poprvé to bylo již v roce 2003. Tehdy společnost ČEZ vybídla občany, aby založili bytová družstva s tím, že jim byty budou prodány. Lidé si tehdy vzali hypotéky, popřípadě rozprodali jiné nemovitosti, tak aby měli dostatek financí na to, aby mohli zavčas splatit částku, kterou ČEZ od nich požadoval. A nutno říci, že lidé byli ochotni tuto částku zaplatit a byli připraveni si byty odkoupit. Ovšem čtrnáct dní před podpisem smlouvy tehdy společnost ČEZ od své nabídky odstoupila.

Nyní se po dvanácti letech znovu společnost ČEZ rozhodla k prodeji bytového fondu, ovšem včetně již pozemku veřejného prostranství, ale nabídku neučinila přímo nájemníkům, ale rozhodla se celé sídliště prodat veřejnou držbou, resp. tomu, kdo nabídne nejvyšší sumu. ČEZ v minulosti prodával své byty v jiných městech, ale prodával je nájemníkům. Touto formou bylo prodáno několik tisíc bytů. Jistěže ne všichni nájemci této možnosti využili, neměli peníze nebo třeba jenom prostě nechtěli, ale tuto nabídku dostali.

Bohužel obyvatelé sídliště Písnice tuto nabídku nemají, protože ji od společnosti ČEZ nedostali. Mám na vás otázku: Jak se budete touto kauzou zabývat? Ono to nepůsobí příliš transparentně a byl bych rád, aby pan ministr financí, který je vaším kolegou ve vládě a je vám odpovědný, aby vám celou kauzu podrobně vysvětlil a vy jste se tou kauzou podrobně mohl zabývat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Mít jen cirkusáckou reklamu nestačí

19:07 Kalousek (TOP 09): Mít jen cirkusáckou reklamu nestačí

Komentář na facebookovém profilu k aktuálním neúspěchům vlády Andreje Babiše