Koudelka: Nabubřelé evropské dotace

20.09.2019 8:39

Lze se setkat se strašením, že kauza Čapí hnízdo může mít za následek omezení evropských dotací pro Čechy, Moravu a Slezsko. Ovšem evropské dotace mají pro ekonomiku měřeno hrubým domácím produktem okrajovou roli.

Koudelka: Nabubřelé evropské dotace
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Pro Čechy, Moravu a Slezsko je v sedmiletém období 2014-20 vyčleněno 615 miliard Kč, tedy na jeden rok jde o částku 88 miliard. Přitom hrubý domácí produkt byl za rok 2018 za Čechy, Moravu a Slezsko 5,31 bilionů korun (5 310 miliard). Evropské dotace činí v rámci ročního hrubého domácího produktu 1,6%. Ve skutečnosti je vliv menší, protože se plánované dotace nevyčerpají.

Bohatství států je tvořeno prací, ne evropskými dotacemi. Evropské dotace neskončí, protože jejich skutečným smyslem je zajistit obživu dotační byrokracii a různým expertům na dotace, pro které jsou způsobem dobývání renty. Původně byly dotace odůvodněny pomoci chudším regionům Evropské unie. Jak se tato myšlenka zvrhla, dokazuje program evropských dotací pro Prahu, která je jedním z nejbohatších měst Evropy. Takové dotace popírají jejich původní smysl. Mají smysl jen živit armádu dotačních byrokratů. Evropské dotace vytvářejí korupční prostředí. Platí je ze svých daní i chudí lidé a přitom jsou z nich podporovány projekty bohatých. Skutečným problémem, na který Čapí hnízdo ukázalo, není to, zda 50 milionů z dotací dostane boháč velký, střední nebo malý, ale to, proč je systém beroucí miliardy všem a dávající je několika vybraným.

Čapí hnízdo a dotační zlo

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Bydlení není jen obchodovatelná komodita

6:32 Primátor Hřib: Bydlení není jen obchodovatelná komodita

Komentář na facebookovém profilu k projektu bydlení pro dospívající autisty