Koudelka (Trikolora): 1200 let Moravy, kraj slaví, brněnská radnice sundala moravský znak

19.07.2022 10:47 | Zprávy

Letos uplynulo 1200 let od první písemné zmínky o Moravanech. Jihomoravský kraj to oslavil vyvěšením moravského znaku na budově krajského úřadu. Brněnská radnice moravský znak sundala ze sochy Jošta Moravského.

Koudelka (Trikolora): 1200 let Moravy, kraj slaví, brněnská radnice sundala moravský znak
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Letopisy království Franků a Bavorský geograf

První zmínka o Moravanech je z roku 822 v latinsky psané kronice Letopisy království Franků, kdy se Moravané účastnili ve Frankfurtu nad Mohanem sněmu Francké říše svolaného císařem Ludvíkem I. Pobožným: „Po skončení podzimního lovu se císař vydal přes Rýn, aby přezimoval v místě, které se nazývá Frankfurt. A tam shromáždil obecný sněm a postaral se, aby s velmoži, které k tomu rozkázal povolat, důstojně projednal vše nutné, co se týká prospěchu všech východních částí království. Na tom sněmu vyslechl vyslance všech východních Slovanů, to jest Obodritů, Srbů, Veletů, Čechů, Moravanů, Praedenecentů a v Panonii sídlících Avarů, kteří byli k němu posláni s dary…“ Existenci Moravanů potvrzuje i jejich uvedení ve stejném období v Bavorském geografu, což je neznámý autor latinsky psaného Popisu měst a míst na severní straně Dunaje, kde je uvedeno, že Moravané mají 11 měst a hovoří se zde i o dalších Moravanech s 30 městy.

Pokud císař jednal se zástupci Moravanů, nešlo o nahodilé osoby, ale reprezentanty určitého územního uspořádání lidí s vlastní mocenskou reprezentací. Tedy se dá hovořit o moravském politickém národu, jako skupině slovansky mluvících osob trvale usedlých na Moravě, tedy  v okolí řeky Moravy, s vlastní elitou, v jejímž čele byl panovník. Ovšem rozsah panovnické moci a bližší strukturu tohoto zárodečného státního útvaru neznáme. Přesto je však výročí 1200 let politického národa významnou událostí a ne všechny evropské národy mají takové trvání. Je to výročí hodné připomenutí.

Jihomoravský kraj

Jihomoravský kraj si toto významné výročí připomněl umístěním velkého nápisu s moravskou orlicí na modrém poli na svém úřadě v Brně, Žerotínovo náměstí. Tato budova byla původně postavena jako Zemský dům pro potřeby zemských úřadů, když naproti ní je sídlo Moravského zemského sněmu, dnes Ústavního soudu. Tento čin Jihomoravského kraje vedeného lidoveckým hejtmanem a dále ODS, piráty a Starosty pro Jihomoravský kraj oceňuji jako výraz vědomí historie a přihlášení se k dějinám země, na jejímž území Jihomoravský kraj leží. Jihomoravský kraj podpořil i oslavy Dne Moravy 17. 9. 2022.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

německé platy

Pokud vás dobře chápu, tak ani Vy nevěříte Fialově slibu, že můžeme mít za 5 let platy jako Němci. Ale tvrdíte, že nám pomůže přijetí Eura. Kdy bysme tedy mohli mít platy jako v Německu? Tvrdíte, že je to z dlouhodobého hlediska, což je dost široký pojem. A pomůže nám Euro nějak v tom, že čím dál ví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nedvěd (SOCDEM): Chabrý princ Fiala skočil na koně a bál se jako lev

7:17 Nedvěd (SOCDEM): Chabrý princ Fiala skočil na koně a bál se jako lev

Fejeton na aktuální téma podivuhodné osobnostní proměny premiéra České republiky