Koudelka (Trikolóra): O svobodě jako smyslu Trikolóry

04.04.2021 18:08

Po odchodu Václava Klause ml. z čela Trikolóry v březnu 2021 se objevily úvahy o její další existenci. V politice jsou strany charismatických vůdců i strany se silnou ideovou podstatou.

Koudelka (Trikolóra): O svobodě jako smyslu Trikolóry
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka
reklama

Výhodné je, když se oba prvky doplňují. Takovými stranami byla Občanská demokratická strana za Václava Klause staršího nebo sociální demokracie za Miloše Zemana. Strany silných vůdců zpravidla oslabí až do nevýznamnosti po odchodu hlavního představitele. Strany založené na ideji zpravidla přežijí změny ve vedení.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 18939 lidí

Hlavní ideou Trikolóry je ochrana svobody. Svoboda má smysl. Ale s výjimkou dob, kdy jsou svrženy režimy krajně nesvobodné, si hodnotu svobody uvědomuje jen menšina společnosti. Většinu nezajímá, nebo ji bere jako samozřejmost, kterou netřeba střežit a ve volbách volit strany, které ji chrání. Nepřekvapuje, že Trikolóra netrůní na špici volebních preferencí.

Přesto má smysl dát možnost voličům, kteří chtějí ve volbách hlasovat v souladu s přesvědčením o důležitosti svobody, volit Trikolóru. Přestože Trikolóra není bohatou  stranou oligarchy a není na špici předvolebních průzkumů, má smysl hlásat, že svět se ještě nezbláznil, a hlásit se k hodnotě svobody a zdravého rozumu.

Má smysl říci, že se nenecháme komandovat Gretou. Že považujeme za hloupost příkaz nosit roušku na prázdné ulici, kde nelze nikoho nakazit, protože tam nikdo není. Že jsme proti zákazu cestování mezi okresy a nočního vycházení. Že odmítáme rozsáhlé zákazy vlády, aniž by je mohla jednotlivě rušit Poslanecká sněmovna. Že jsme proti označování těch, kteří se nechtějí očkovat proti covidu za hlupáky, jestliže účinnost očkování je omezena a hovoří se o nutnosti každoročního přeočkování. Nenařídí-li stát některé očkování jako povinné, nelze ho vynucovat. Každý má právo rozhodnout se ano či ne. Očkování proti covidu není to samé jako tradiční dlouhodobě působící povinná očkování.

Bylo by chybou vzdát snahu o zachování svobody a čekat jako ovce až budeme zbaveni jejich zbytků. Přestože ne každá bitva je bitvou vítěznou, je správné za svobodu bojovat. Proto má smysl Trikolóra.

(převzato z Profilu)

ArticleDetailRelatedProfileArticleLinkTitle Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Arenberger: Elektronický recept s označením vysoce návyková látka

22:02 Ministr Arenberger: Elektronický recept s označením vysoce návyková látka

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny dne 14. 4. 2021 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zá…