Koudelka (Trikolora): Ukradená vlajka a prezidentská kampaň

09.01.2023 22:59

Kandidát na prezidenta republiky Petr Pavel 6. 1. 2023 uvedl, že jedná o vrácení vlajky prezidenta republiky, tedy státního symbolu, odcizené 19. 9. 2015.

Koudelka (Trikolora): Ukradená vlajka a prezidentská kampaň
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Již v roce 2017 byli tři pachatelé za toto trestné jednání pravomocně odsouzeni za spáchání celkem tří trestných činů a zároveň odsouzeni k náhradě škody státu. 

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 27205 lidí
V trestním řízení se účastnila Česká republika jako poškozená. Poškozenou tedy nebyla Kancelář prezidenta republiky či Miloš Zeman jako fyzická osoba, ale stát jako takový, který svou svrchovanost navenek prezentuje právě státními symboly. Útok na státní symbol je symbolický útok na stát. To se běžně děje ve světě (např. pálení státních vlajek), ale u nás nebylo typické.

Prvotním motivem Petra Pavla zřejmě není vrátit ukradenou prezidentskou vlajku do majetku státu, protože peněžní hodnota vlajky nehraje roli v porovnání s její hodnotou symbolickou, byť nadále ukradená věc patří i po ukradení svému majiteli, v tomto případě našemu státu. Předpokládám, že motivem je především zviditelnění Pavla v prezidentské kampani.

Ovšem vyjednávání s pachateli vyvolává dojem vzájemných sympatií. Petr Pavel nemá problém s nimi jednat a oni zřejmě nemají problém jednat s ním za účelem vrácení vlajky. Přitom i pachatelům musí být jasno, že jde o symbolické gesto, které Petr Pavel využije v kampani. Ať si každý zhodnotí, zda je správné mít prezidenta, který se neostýchá vyjednávat s pachateli krádeže státního symbolu, tedy útoku na stát. Prezident má stát a jeho státní symboly chránit, a ne s nimi kupčit a využívat je jako nástroj zviditelnění v kampani.

V politice se často uplatňuje zásada: s teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje. I když útok na státní symbol zdaleka nedosahuje závažnost teroristického útoku, přesto lze i zde říci: s pachateli útku na státní symbol se nevyjednává.

Převzato z Profilu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda pokulhává jak v důchodech, tak v rodinné politice

9:09 Vích (SPD): Fialova vláda pokulhává jak v důchodech, tak v rodinné politice

Jedna politická bitva se přehnala, druhá nás nejspíš čeká. Jde opět o důchody, kterým se všechny vlá…