Kováčik (KSČM): Zemědělci začínají hospodařit podle nových pravidel

09.09.2020 4:31

Zemědělci to v poslední době rozhodně nemají lehké.

Kováčik (KSČM): Zemědělci začínají hospodařit podle nových pravidel
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Pavel Kováčik
reklama

Počasí si s námi doslova zahrává a měnící se klimatické podmínky působí výrazné problémy. Ať už se jedná o sucho, přívalové deště nebo intenzivní vítr. Velké plochy půdy dávají těmto živlům neomezenou moc. A tak ornou půdu odplavují prudké deště a v případě sucha ji sfoukává vítr. Málokdo ví, že centimetr orné půdy se přitom tvoří téměř sto let. Prudký déšť přitom dokáže odnést půdu z polí za pár minut. Pomalu a jistě se vracíme ke zkušenostem našich předků. A k tomu dospěla i nařízení vlády.

Zemědělci, pokud mají zájem pobírat dotace, ať už se jedná o přímé platby na plochu nebo podporu z programu na rozvoj venkova, musí nařízení dodržovat. Jedná se o návrat k rozdělení velkých ploch půdy a to pomocí větrolamů nebo remízků. Dalším velkým problémem je i eroze půdy. Stačí pár okamžiků a déšť nebo vítr odnesou pryč tolik potřebnou ornici. Větrná eroze je mnohdy horší nežli ta vodní. Jak si tedy pomoci?

Anketa

Vyhraje hnutí ANO krajské volby?

70%
14%
hlasovalo: 14509 lidí

Je to jednoduché, je třeba se vrátit k pestřejší a členitější krajině. Pomoci mohou pásy keřů nebo stromů či střídání plodin při pěstování. V poslední době se používají i různé zábrany srovnatelné s těmi, které se v zimě používají proti sněhu. Mnoho změn již nastává nyní. Různé dotační programy se snaží zemědělcům pomoci a jsou i motivací, aby dodržovali nová, prospěšná nařízení. Je možné o ně požádat na ministerstvu zemědělství, ale také na ministerstvu životního prostředí. Krajinné prvky jako jsou meze, větrolamy nebo remízky mohou zemědělcům pomoci při jejich realizaci k získání podpory až do výše sta procent.

V dnešní době všichni mimo jiné řešíme zvyšující se ceny potravin, ovoce a zeleniny. Při snaze pomoci všem, kteří se touto produkcí zabývají, se snad podaří v rámci několika let potravinovou soběstačnost navýšit. Pro mnohé z nás je nepředstavitelné, abychom dováželi ovoce a zeleninu, kterou lze v našich podmínkách běžně vypěstovat. Záleží především na nás spotřebitelích, jaké zboží budeme na pultech obchodů, a především supermarketů, vyžadovat. Ceny jablek jsou v současné době velmi horentní. Naděje na snížení jejich ceny je snad po letošní sklizni. Ale zdali k tomu a v jaké výši skutečně dojde, nedokážeme dnes odhadnout.

Předzvěsti dopadu šíření koronaviru na ekonomiku naši, ale i dalších států, nejsou příliš růžové. O to víc je třeba trvat na podpoře těch, kteří se zabývají produkcí domácích komodit, ale i jejich zpracováním. Jen tak totiž můžeme dojít k pozvolnému snižování cen a zmírnění zatěžování rodinných rozpočtů.

(převzato z Profilu)

Článek byl převzat z Profilu Ing. Pavel Kováčik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vinklátová (SLK): Liberecký kraj zaplatí obnovu sbírkových předmětů

5:34 Vinklátová (SLK): Liberecký kraj zaplatí obnovu sbírkových předmětů

Zapojení do projektu „Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci“ schválili členové…