Kozlová (Piráti): Většina kulturních organizací bude mít existenční problémy

09.05.2020 6:34

Sněmovnou prošel návrh ministra kultury Lubomíra Zaorálka na podporu kulturních organizací opírající se o možnost odložení vrácení peněz za uhrazené vstupné a poskytnutí voucheru na náhradní nebo odloženou akci.

Kozlová (Piráti): Většina kulturních organizací bude mít existenční problémy
Foto: Lenkakozlova.cz
Popisek: Poslankyně Lenka Kozlová z Pirátské strany

Pirátská poslankyně Lenka Kozlová již v pondělí toto opatření kritizovala jako nevhodný způsob bezúročné půjčky od zákazníků. V uplynulých dnech pak zpracovala výzkum mezi vybranými kulturními institucemi, který shrnuje jejich aktuální situaci. Na základě výsledků pak navrhla sérii opatření, která Piráti v oblasti kultury prosazují.

„Ve výzkumu jsme oslovili celkem 66 nestátních kulturních institucí, z nichž nám odpověď zaslala téměř polovina. Z odpovědí vyplynulo, že většina kulturních institucí se v důsledku omezení spojených s koronavirem již potýká nebo bude potýkat s velkými existenčními problémy. Organizace přicházejí někdy i o milionové částky ze vstupného a o statisícové příjmy z vedlejší činnosti,“ informovala Kozlová.

Na základě došlých odpovědí pak pirátská poslankyně napsala dopis ministru kultury Zaorálkovi, v němž navrhla opatření na zmírnění dopadů koronavirové epidemie na kulturní sektor, která vycházejí z dat získaných dotazováním:

Vyšší podpora částečnému přenesení kulturní vyžití do digitálního prostředí. Podpora online platforem zejména po technické stránce, aby i malé kulturní instituce mohly vybírat vstupné.

Volnější podmínky pro záchranný ministerský program tak, aby nebyl diskriminační a aby o podporu mohly žádat i subjekty, které nebyly alespoň jednou v posledních třech letech úspěšné v dotačním řízení Ministerstva kultury ČR, a které jsou vůbec nejohroženější součást kulturní scény.

Podpora knižních akvizic pro knihovny na všech úrovních či odpouštění nájmů místním knihkupcům pro minimalizaci škody na trhu s knihami

Seznámit kulturní instituce s jasným a srozumitelným plánem s časovou posloupností, jak o pomoc žádat a jak postupovat po znovuotevření s ohledem na nařízená opatření.

Je nevhodné, aby stát zavazoval občany k bezúročným půjčkám soukromým subjektům, a tak vstupoval mezi účastníka akce a producenta kulturní akce, jak navrhlo Ministerstvo kultury. Jde o zcela nevhodné přenášení odpovědnosti na lidi tam, kde by efektivně a rychle stát mohl sám pomoci. Navrhujeme proto, aby bezúročné půjčky producentům zajistil stát.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Export a import

Dělám v logistice. Denně k nám chodí vagóny zboží ze zahraničí, ale od nás jich vyvážímě minimum a situce se stále zhoršuje. Děláte v této problematice něco? Jak se snažíte podporovat náš export? A je import v takové míře nezbytný? Proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plamínková (STAN): Máme zásobník projektů, podporujících obnovu i tvorbu zelených prostranství a vodních ploch

9:15 Plamínková (STAN): Máme zásobník projektů, podporujících obnovu i tvorbu zelených prostranství a vodních ploch

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partners…