Kozumplíková (ODS): Politika je umění udělat možným to, co je nutné

12.08.2013 17:29 | Zprávy

Většina dnešních politiků dodá …možného. Tuto formulaci známe z Machiavelliho, myslitele renesanční doby, který kladl důraz na tvůrčí schopnosti jedince. Žil v době, kdy městské státy Apeninského poloostrova vzkvétaly. Byla to doba Michelangelova, Leonardova, Medicejských, ale i Savonarolova.

Kozumplíková (ODS): Politika je umění udělat možným to, co je nutné
Foto: red
Popisek: Logo ODS

Existoval ale i politik, který k těmto slovům dodával …udělat možným to, co je nutné. Tento politik není známou historickou osobností, není tak často citován, ale byl to politik, který spolu s Konrádem Adenauerem zvedl za pomoci Marshallova plánu poražené Německo z popela. Jmenoval se Ludwig Erhard. Jeho snaha se podařila.

Ale proč to píši? Jsme v České republice po 13. červnu 2013 a po 7. srpnu 2013 za vlády Miloše Zemana. Můžeme si dovolit v této době aplikovat Machiavelliho výklad politiky? Nebo potřebujeme svého Ludwiga Erharda, lhostejno, bude-li mít jeho příjmení příponu –ová. Jsem přesvědčena, že druhá možnost je nejen potřebná a nutná. Je jediná možná.

Demokracie je v naší zemi ohrožena. Nenamlouvejme si, že „pouze“ nějakým poloprezidentským systémem. Kromě nově zvoleného prezidenta se rodí nové „politické“ subjekty: ANO, podnikatelské uskupení, které je velmi čitelné. Úsvit žvanivého slimejše, který je schopen namluvit nekritickým voličům vše. SPOZ, velmi čitelná, jsou to pouze Zemanovi souputníci. A za bukem vždy číhající komunisté, o odborářích ani nemluvím. Proto si nemůžeme říkat, že snaha Miloše Zemana o vliv na vše je jediným nebezpečím. Ohrožen je i systém politických stran.

Co s tím? Asi se shodneme, že Ústava České republiky, tak, jak ji napsali pánové Rychetský a Jičínský (ještě jako československou ústavu) toto vše umožňuje. Je to na hraně, ale kam s duchem ústavy na pana Zemana!

Proto žádné rozpouštění Sněmovny! Protože je nutno změnit Ústavu ČR, pro což se vyslovuje ústavní většina ve Sněmovně (ODS, TOP, ČSSD, snad i LEV a LIDEM), musejí tyto strany najít společnou řeč, respektive společný termín. Ne až po předčasných volbách (po nich bude totiž ČSSD pobočkou SPOZ, její členové si musí toto uvědomit a měli by ve vlastním zájmu konat). Jinak si prezident Zeman udělá z ústavy trhací kalendář.

Argument „že se to nedá stihnout“ neberu. Ať se naši zákonodárci rozhlédnou! Ústava Švýcarské konfederace definuje přesně, co se má stát, když nastane ta a ta situace. Argument proti využití ústavních zkušeností vyspělejších demokracií byl před 23 léty argumentem právě pánů Rychetského a Jičínského. Prý jiná politická a právní kultura a zvyklosti aplikaci cizích zkušeností nedovoluje. Jaká politická kultura a zvyklosti, to už neřekli.

A tak „máme, co jsme chtěli“. Pouze si neumíme poradit s důsledky. Ale není to pravda, protože politika je umění udělat možným to, co je nutné. Pokud to ještě někdo v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky myslí s demokracií vážně (jsou tam dvě strany, které mají slovo demokratická v názvu), musí vědět, co je nutné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Jaký důchod budou mít podle vás dnešní 30-40?

A budou vůbec nějaký mít? Jaký je plán ANO pro lidi, kteří do důchodu půjdou teprve za 30 let i déle? Máte vůbec takový plán? Mě přijde, že vy pořád jen mluvíte o těch současných důchodcích, ale ti aspoň nějaký důchod mají a mnohdy i docela dobrý - přeji jim ho, zaslouží si ho, ale co my, co teď mak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Bednář: V každém klubu v Senátu jsem našel politické diamanty

7:06 Senátor Bednář: V každém klubu v Senátu jsem našel politické diamanty

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k práci v Senátu.