Kožušník (ODS): Věřím, že si Kubánci svými klíči brzy odzvoní konec komunismu

01.03.2011 13:24

Europoslanec za ODS a člen frakce Evropských konzervativců a reformistů Edvard Kožušník osobně přijel podpořit opozici kubánského režimu.

Kožušník (ODS): Věřím, že si Kubánci svými klíči brzy odzvoní konec komunismu
reklama

K osobní návštěvě disidentů se rozhodl poté, co totalitní režim vládnoucí na "ostrově svobody" neumožnil laureátovi Sacharovovy ceny Guillermo Farinasovi přicestovat na slavnostní akt předávání ceny.

Sám Kožušník byl v září loňského roku hlavním iniciátorem nominace Farinase na cenu pojmenovanou na počest akademika Sacharovova. "Sám mám zkušenost s komunistickým režimem a chtěl jsem svou návštěvou podpořit všechny Kubánce, kteří přemýšlí o změně. Tak jako v socialistickém Československu před 20 lety, změny musí přijít z vůle obyvatel Kuby. Ti se musí svobodně rozhodnout o formě a způsobu přechodu ke svobodnému a demokratickému uspořádání," vysvětlil důvod své návštěvy Kožušník.

V den příjezdu Kožušníka na Kubu režim preventivně na 36 hodin uvěznil několik desítek disidentů. Přesto se Kožušníkovi nakonec podařilo se zástupci disentu sejít. Se samotným Farinasem to bylo bezprostředně, jen několik hodin po jeho propuštění. Farinas současnou situaci na Kubě hodnotil slovy: "Veřejné mínění na Kubě se mění, lidé si více spojují ekonomické problémy se současným režimem. Dnes se o tom lidé baví veřejně, což bylo ještě před třemi lety naprosto nemyslitelné. Přirovnal bych atmosféru k papiňáku, který může kdykoliv vybuchnout."

Obdobně jako Farinas hodnotil situaci na Kubě jiný laureát Sacharovovy ceny z roku 2002 Oswaldo Payá. Podle něj jsou represivní složky kubánského režimu připraveny se uchýlit k jakýmkoliv krokům, jen aby se současní pohlaváři Komunistické strany Kuby udrželi u absolutní moci. "Proto několik let pracujeme na projektech, které jsou transparentní a vytvářejí je sami Kubánci přímo na Kubě. Tyto projekty jsou plánem na přerod společnosti směrem k demokratickým svobodným volbám," uvedl na schůzce s Kožušníkem Payá.

Edvard Kožušník předal navštíveným disidentům symbolicky svazek klíčů. Ty se staly před 20 lety symbolem změn sametové revoluce v Československu. Lidé tehdy mírumilovně stáli na náměstích a odzvonili konec režimu, který na svých občanech uplatňoval obdobné praktiky, jako dnes Castrovský režim. "To, že Oswaldo Payá a ostatní získali přes 40 tisíc podpisů pro změny na Kubě, mi připomíná Československou iniciativu "několik vět", ke které se krátce před pádem režimu lidé hromadně připojovali. Věřím, že si Kubánci svými klíči brzy odzvoní konec vlády arogantních despotů, nefunkční ekonomiky, demagogie a nenávistné propagandy," uvedl na podporu kubánské opozice Kožušník.

Více:
Kožušník (ODS): Rusko by se mělo jasně vyjádřit ke Kubě

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

22:13 Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

Už čtyři měsíce se v Královéhradeckém kraji očkuje proti covid-19. Do 20. dubna v regionu dostalo mi…