Kreml (Zelení): Naším cílem je Česká republika jako moderní země

17.07.2017 22:25

Zelení ve Zlínském kraji zahájili volební kampaň. Zaměří se na moderní stát, přírodu a sociální jistoty.

Kreml (Zelení): Naším cílem je Česká republika jako moderní země
Foto: Zelení
Popisek: Zelení
reklama

Zelení zahájili kampaň před volbami do Poslanecké sněmovny. Představili zároveň svůj program, který má tři základní pilíře: moderní stát, čistá příroda, jistoty a bezpečí.

„Naším cílem je Česká republika jako moderní země. Nikoli vybydlená, vybetonovaná, zničená a sloužící jednorázovému zisku několika podnikavců. Potřebujeme promyšlenou urbanistickou koncepci měst a obcí, moderní průmysl a energetiku, šetrnou a fungující dopravní vizi, jasně stanovené limity pro zábor zemědělské a lesní půdy. Obnovení narušeného přirozeného cyklu vodního režimu krajiny není nějaký zelený rozmar, ale věc, bez které se naše krásná země změní v pustinu,“ uvedl lídr Zelených za Zlínský kraj Richard Kreml.

Kampaň Zelených bude stát na třech základních pilířích:

Moderní stát

Moderní stát podle Zelených masivně investuje do vzdělání a do svých lidí, které dobře platí, ale také podporuje vznik a rozvoj podniků, které přinášejí inovativní produkty a služby. Prioritou v oblasti infrastruktury je pro Zelené výstavba moderní sítě vysokorychlostních a příměstských železnic a v oblasti energetiky budou prosazovat obnovení podpory pro větrné elektrárny, malé bioplynové stanice nebo solární panely na střechách domů.

Příroda

Tradičním pilířem zeleného programu je příroda. Omezení velkotěžby a zemědělské velkovýroby je nezbytnou podmínkou pro zachování životního prostředí. Prioritou Zelených v této oblasti je zahájení sociálně citlivé ekologické daňové reformy, podpora tzv. antifosilního zákona, který stanoví jasné tempo snižování emisí, a tudíž i zlepšování ovzduší a snižování závislosti na uhlí, ropě a plynu. Zelení budou také usilovat o obnovení původních limitů těžby.

Jistoty a bezpečí

Zelení se chtějí v této oblasti zaměřit na výstavbu veřejného nájemního bydlení. Dalšími prioritami jsou zastavení současné praxe exekucí spojené s jednorázovou amnestií, zavedení důstojné minimální mzdy nad hranicí chudoby a zavedení minimálního univerzálního starobního důchodu. Situaci seniorů zlepší také tzv. zpětné hypotéky – možnost odprodeje jejich bytů do veřejného vlastnictví tak, že budou mít záruku dožití ve vlastním bytě a podstatně si finančně přilepšit k důchodu. Zelení budou také zákonem požadovat shodné platové podmínky mužů a žen pracujících na stejné pozici.

 „Velký byznys je velký ze setrvačnosti, protože těží, vyrábí, převáží, prodává, daní, ukládá odpad tam, kde je to nejvýhodnější. Tyto náklady ale hradíme my všichni. Výsledkem jsou daňové ráje, chudé státy a nekvalitní veřejné služby. Externality by měli platit jejich původci, proto:

  • zvýšíme poplatky za těžbu, aby bylo na rekultivace
  • zvýšíme minimální mzdu na 15 tis., aby skončila levná práce
  • zavedeme mýto pro kamiony i na silnice II. a III. tříd, aby je bylo z čeho opravovat
  • nahradíme dotační politiku výhodnou pro velký byznys pomocí malým podnikům
  • zvýšíme zdanění velkých znečišťovatelů

Pak budeme mít z čeho podpořit rozvoj společnosti, jak jsme to načrtli ve třech prioritních pilířích našeho programu,” uvedl Matěj Stropnický, předseda Zelených.

„Musíme přesvědčit drtivou většinu přemýšlejících lidí v naší zemi, že místo populistických výkřiků pseudoklimatologů typu Václavů Klausů bude třeba vzít rozum do hrsti a věřit raději vědcům, kteří se klimatu věnují celý život, nejen v době volební kampaně. Zelení jsou jasnou názorovou alternativou k zavedeným politickým stranám i rádoby nepolitickým hnutím, které se programově prakticky neliší. Zelení jsou v parlamentu potřeba jako sůl,“ dodal Richard Kreml.

Více informacích o programu Zelených a lídrech za jednotlivé kraje naleznete na www.zeleni.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válek (TOP 09): I veterináři stojí v první linii

21:43 Válek (TOP 09): I veterináři stojí v první linii

Komentář na facebookovém profilu k nedostatku ochranných prostředků pro veterináře